Хамбургери в аквапарк Мансу в Пхенян. Цената на сандвичът е 10 000 вона, което в български левове е около 115 лева, а в техни пари около 4 средни заплати.
Миналата година “Световната програма по прехраната” съобщи, че само 16% от домакинствата в страната имат „приемливо ниво на достъп до храна“, а оценките са, че средната северно-корейска диета е 30% под препоръчителните 2100 калории на ден.
В Пхенян мобилните телефони са обичайно явление, въпреки че най-евтините модели се продават за 200 долара. Смартфоните са местно производство на марката „Arirang“.
В града преобладават колите от местната марка Pyeonghwa Motors, която произвежда по лиценз на китайски компании. Журналистът на Файненшъл таймс Саймън Манд коментира, че в града изобщо не са редки и японските автомобили, по-малките модели на Volkswagen, старите Мерцедеси, а има и дузина нови БМВ-та седма серия, с цивилни регистрационни номера.
„Въпреки това разликата между правителствените амбиции и икономическите проблеми на страната са големи. Това може да се види от Сън Мјонг Джун, който със своите съученици от далечната провинция Северен Хамгьон е на посещение в родното място на великия лидер на Северна Корея.
И въпреки, че се намира на самата граница с Китай и е претъпкан с търговци на черно –Северен Хамгьон е дом на някои от най-бедните хора в страната и се смята, че една трета от местните деца имат забавен растеж. 15-годишният Мьоонг Джун изглежда е един от тях: той има телосложение на много младо дете и като някои свои съученици, той има бели петна по лицето, което означава-липса на витамини“, пише Саймън Манди от Пхенян.