Броят на жертвите на еболата расте – телата се трупат

| от |

Гвинейски официални лица се борят да се справят с нарастващия брой тела на жертви на Ебола оставени непогребани в кварталите, засегнати от смъртоносния вирус.

Съобщения в местните медии твърдят, че претоварената здравна система не може да се справи и телата са оставени непогребани дни след, като хората са загинали. Според здравен доклад около 37 тела са били намерени в неделя в район на столицата Монровия.

Министърът на информацията на Либерия Луис Браун съобщи, че официалните лица не са били подготвени за негативните реакции, които получават от местните общности.

Браун каза, че президентката Елън Джонсън Сирлиф наредила кремация на телата, загинали от ебола.

Непогребаните тела идват в момент, когато Световната здравна организация обяви нови цифри за вируса на ебола, сигнализира за нови смъртни случаи в Гвинея, Либерия и Сиера Леоне. Докладът казва, че броят на жертвите вече е 887 души, включително 255 лица в Либерия.

ebola

Междувременно втори американски хуманитарен работник, заразил се с вируса Ебола в Западна Африка, пристигна в САЩ в тежко състояние, а нюйоркска болница изследва мъж със симптоми на смъртоносната болест, съобщи Ройтерс.

Мъжът, който дошъл в спешното отделение вчера със силна треска и стомашни болки, е в добро състояние и резултатите от първите изследвания са показали, че той най-вероятно не е заразен с Ебола, казаха болнични служители.

От Либерия отпътува самолет с мисионерката Нанси Райтбол, която трябва да пристигне в американския град Атланта, за да бъде лекувана от специалисти по заразни болести в специално изолирано отделение в местна болница.

Специалисти от тази болница започнаха в събота да лекуват американския лекар Кент Брантли, който също се върна в САЩ, след като се заразил с Ебола в Африка.

След като се появи през февруари тази година в Гвинея, вирусът ебола се разпространи в съседните Сиера Леоне и Либерия.

Оплаквания и симптоми

Инкубационният период трае между 2 и 21 дена. Заразените с вируса на Ебола нямат апетит, страдат от разстройство и повръщане. Вирусът уврежда и кръвосъсирването и води до вътрешни кръвоизливи, увреждане на тъканите, хеморогичен шок и най-често до смърт. Най-често засегнатите органи са стомашно-чревният тракт, далакът и белите дробове.

Срещу вируса на Ебола няма ваксина.

В 90 процента от случаите остро заразното заболяване, известно като еболова хеморагична треска, завършва със смърт.

Веднъж попаднал в организма, той не може да бъде лекуван и с медикаменти. Все още няма терапия срещу смъртоносния вирус. Единствената възможност си остават превантивните мерки – подобряване на хигиенните условия в болниците, носенето на предпазни ръкавици и карантината. За първи път вирусът е открит и описан в Демократична Република Конго през 1976 година.

Наречен е на река Ебола, където през същата година от еболова треска се разболяват над 300 души. Оттогава насам Световната здравна организация (WHO) е регистрирала 15 епидемии Ебола в африканските държави. От вируса са починали над 1 300 души. Сегашната епидемия в Западна Африка обаче надхвърля всички опасения.

 
 
Коментарите са изключени за Броят на жертвите на еболата расте – телата се трупат