Браковете по света следват една и съща тенденция: хората се женят по-късно – или изобщо не се женят. Горната карта използва данни от ООН, за да покаже по държави каква е средната възраст, на която хората сключват брак. Данните са от различни проучвания, направени за всяка страна поотделно в рамките на една и съща година.
Най-голямата разлика във възрастта, на която се сключва брак е социалният статус на отделните държави – хората в развитите страни се женят за по-късно. Скандинавските страни и Западна Европа са най-високо в средната възраст, на която се сключва брак – над 30 години. Афганистан пък, от друга страна, е една от държавите с най-ниската средна възраст – 20,2 години.
Не е изненадващ и резултатът, че мъжете се женят много по-късно, отколкото жените. Този факт е валиден за всяка страна.
При жените обаче също има вдигане на възрастта, на която сключват брак – през 80-те години тя е била средно 21,8 години, докато в средата на 2000г. тя вече е 24,7 години.
В България, мъжете и жените най-често сключват брак между 25 и 29 години, показват резултати на НСИ. Втората по големина възрастова група обаче се различава – жените по-често се омъжват между 20-24 години, докато мъжете закъсняват с десет години – 30-34.
Общият брой сключени бракове намалява прогресивно през последните седем години, сочат данните на статистическия институт.
Съотношението – брак:развод в България е 2:1, ако следим данните за 2012г. – при малко над 21 хил. брака, малко под 12 хил. развода са регистрирали статистиците.
Живот в окови, статистика или „заживели щастливи“ – цифрите няма да ви покажат кой е пътят за вас. Открийте го сами.