#BookClub: Специален отдел Q

| от | |

Книжният клуб на Chronicle отново е тук, като днес ще ви запознаем с един от любимите ни скандинавски автори и неговата криминална поредица – „Специален отдел Q“.

Запознайте се с датчанина Юси Адлер-Улсен. Писател и активист от години, но само от няколко, той решава да обърне нова страница в живота си и да започне да пише художествени романи. Това се случва през 1997-а, а чак 10 години по-късно се ражда най-известната му поредица – „Специален отдел Q“. През миналата година излезе 6-тата поред книга от нея и се очаква да се появи още една и то много скоро.

Юси е от новата вълна готини скандинавски автори, които пишат добре, имат чувство за хумор и чувство за мярка към бруталностите, които обаче се измерват на базата на личните му впечатления като скандинавец. А техният праг е доста по-висок от нашия.

Поредицата за „Специален отдел Q започва ударно с роман, който се казва „Жената в капан“.

Историята пък ни запознава със сприхавия Карл Мьорк – полицейски инспектор преживял инцидент, след който е единственият оцелял и здрав сред своите приятели и колеги, от които само инспектор Харди е останал жив, но е абсолютно парализиран. Изпитвайки вина за случката, която е голямата мистерия в поредицата, Карл Мьорк е изритан от полицията и наврян в мазето, буквално, където е сформиран „Специален отдел Q“ – единствено и само с цел полицията да усвои едни пари от държавата, а депресираният полицай да не занимава никого със себе си.

Става така обаче, че Карл и неговият асистент Асад започват да разследват реални случаи. „Специален отдел Q е създаден, за да се занимава със студени досиета, тоест стари случаи, които всички са забравили, но въпреки това са останали неразрешени. Така те двамата, натирени в мазето и забравени от всички, откриват случая на Мереде Люнгор – млад, успешен, красив политик, която един ден изчезва безследно, докато пътува с кораб между Дания и Швеция, заедно с брат си, който има психически проблеми. „Жената в капан“ е толкова напрегнат роман, че те държи на зъби и нокти до последно. Историята следи паралелно изчезването на Мереде – отзад напред, и разследването на Карл Мьорк.

„Жената в капан“ е мега хит, който става най-продаваният роман в Дания след излизането си, а през 2011-а печели награда за криминална литература в Англия. Юси Адлер-Улсен не спира да работи и изпод клавиатурата му се раждат още няколко романа от разследванията на „Специален отдел Q“.

Вторият, отново издаден у нас, както и първият, се нарича „Убийци на фазани“. Историята разказва за бруталното убийство на брат и сестра, забравено от години, което стига до Карл Мьорк благодарение на стечение на обстоятелствата и на една луда бездомна жена. Под повърхността на сюжета обаче, се крият няколко отегчени млади хора, корумпирани политици и едно престижно училище. Адлер-Улсен борави толкова добре с датската действителност и онова, което прави техните сериали толкова успешни, че чак на моменти е страшно.

Наскоро излезе и третият роман от поредицата „Писмо в бутилка от П.“, който разказва за луд мъж, който отвлича и убива деца и това продължава с години, докато писмо, писано от една от жертвите и пуснато в бутилка, не стига до „Специален отдел Q“.

Хората на моменти се ужасяват на какво са склонни да подложат скандинавците своите зрители и читатели, и отказват да се примирят с това. Но подобно на британските мистерии и тези на северните народи имат свой собствен почерг и свое усещане. Хванеш ли тази литература знаеш, че си попаднал именно на острия стържещ стил на скандинавците. Препоръчвам почти всеки един от тях, но най-вече Юси Адлер-Улсен и Ю Несбьо, за чийто Хари Хуле, обещавам да пиша много скоро.

Някак не е учудващо, че след три успешни романа от поредица, датският Холивуд решава, купува правата на романите на Улсен и ги филмира. Съответно филмите „Жената в капан“ и „Убийци на фазани“ излизат през 2013-а и 2014 година. „Писмо в бутилка от П.“ вече е заснет и се очаква да се появи по кината в Дания на 25 февруари догодина. Не е учудващ и фактът, че филмите стават най-касовите продукции в родината си. И въпреки това, когато си прочел романите и гледаш филмите, разбираш, че нещо с тях не е както трябва.

Главните роли пък се играят от популярните актьори Николай Лие Каас и Фарес Фарес, които със сигурност сте гледали в екранизацията на романа „Дете 44“. Фарес Фарес дори участва в „Секретна квартира“, „Zero Dark Thirty“ на Катрин Бигълоу и може би най-известното му до момента участие за нашите ширини е това в сериала „Тиранин“.

Въпреки това в родината си Николай и Фарес са суперзвезди, именно заради ролите си в поредицата за „Специален отдел Q“.

Въпреки това, когато миналата година се срещам и запознавам с Юси Адлер-Улсен на Панаира на книгата, той казва, че не е особено доволен от филмите по романите си. И да, те са адски успешни и хората ги гледат с кеф, у нас дори пуснаха първия филм по кината, но каквото от това. Той смята, както се случва с повечето писатели, че голяма част от живеца, който книгите му носят е убит в екранната им версия. Но ми издава нещо секретно – голям американски канал е купил правата на романите и много скоро ще можем да гледаме сериал по тях, още не се знае кога, като един сезон ще бъде един роман.

Романите на Юси Адлер-Улсен са нещо, което препоръчвам винаги на хората, които харесват този тип литература. Предвид предстоящия сериал, филмите, които също може да гледате, има къде да ги намерите, и скандинавската криминална литература по принцип, също.

„Жената в капан“, „Убийци на фазани“ и „Писмо в бутилка от П.“ издава изд. Емас, 17 лв. и 18 лв.

 
 
Коментарите са изключени за #BookClub: Специален отдел Q