Бизнесът с корали за медицински цели процъфтява

| от |
Израелска компания печели милиони от отглеждане на корали в изкуствена среда

Малко известен факт е, че в медицината има специално приложение за коралите. От тях се изработва материал за присаждане на кости – било то за дентална медицина или ортопедични операции. Оказва се и че отглеждането на корали в изкуствена среда може да бъде и изключително доходоносен бизнес.

Да кажем, че Асеф Шахам е типичен фермер ще бъде меко казано подценяване. Защо ли? Защото той отглежда корали, но в напълно изкуствена среда. Експериментът му започнал преди шест години и 2,5 млн. долара по-късно това е резултатът – успешната компания „ОККорал“. По думите на нейния създател, няма друга такава в Израел. Работата е трудоемка, изисква огромна прецизност, граничеща с вманиачаване.

„За шестте години, в които отглеждам корали, не съм отсъствал от това помещение за повече от четири часа. Нито веднъж“, споделя отдаденият бизнесмен.

Това е цената, която трябва да се плаща за запазването на една свръхчувствителна среда, в която трябва да се следи съдържанието на соли, температурата и перфектната чистота. Всяка вариация от прецизните параметри може да се окаже пагубна.

В резултат на повишения контрол, коралите растат 10 пъти по-бързо от нормалните в естествена среда. Повечето неща за отглеждането на морските организми, собственикът на фермата научил с проби и грешки.

„Научил съм всичко в движение. Взимам корал от колонията майка и с диамантено острие отрязвам едно разклонение. Те са много здрави. След това го залепвам за основа, която отливам от цимент“, обяснява Шахам.

„Тези риби са истинската работна сила на тази коралова ферма. Те изяждат водораслите, които се захващат на коралите. Отпадъците пък после служат за храна на морските организми. От движението на водата пък коралите се каляват и стават по-здрави. И точно като прочутото канарче в подземните мини, ако някоя риба умре, това е знак, че нещо не е наред.“

Кораловата ферма е далеч от морето. Намира се в пустинния регион Негев в Южен Израел. Благодарение на слънчевата енергия се спестява от разходите за електричество. Въпреки това обаче, месечната сметка за електроенергия възлиза на около 4000 долара на месец.

Произвоводството на достатъчно материал, подходящ за присаждане на кост е това, което кара Асаф Шахам да полага толкова усилия за капризните водни образувания. Те имат широко приложение – от дентални протези до операции на гръбначния стълб. Имплантите представляват нещо като скеле за строежа на костен материал.

С това се занимават от компанията „Корбоун“. Израелските медици казват, че коралите рядко се отхвърлят от човешкия организъм, за разлика от трансплантациите на костен материал от хора или животни. С тях костта израства бързо, безопасно, здраво и освен това материалът дава възможност за добро усвояване.

Иновативната компания е основана само преди няколко години, но вече има своите успехи. „Корбоун“ купува материала за имплантите си директно от“ОККорал“.

За разлика от коралите в океана, тези, отгледани в изкуствена среда, не страдат от някои често срещани болести по вида. Един малък контейнер с готов за употреба материал струва за производство между 5 и 10 долара. Продава се за около 250. Това е само една малка част от многомилиардната световна индустрия.

Иначе израелската компания в момента изчаква продуктите и да бъдат разрешени на територията на Европейския съюз и САЩ – нещо, което се очаква да стане в следващите 12 месеца. Най-добрата новина за медиците и инвеститорите е, че целият този бизнес разчита на възобновяеми ресурси. Нямат притеснения, защото са успели да накарат коралите да растат в пустинята. / News7

 
 
Коментарите са изключени за Бизнесът с корали за медицински цели процъфтява