Учени предлагат непрекъснато нови алтернативи на нефта, въглищата и газа. Става дума за твърде смели идеи, икономическото осъществяване на които, впрочем, за сега е само предмет на спорове.
Неопитните хора ги поразява полета на мислите на изобретателите, които ни карат да погледнем на привичните неща под неочакван ракурс. Например, учени се опитват да създадат батерии, които да натрупват енергия, която се отделя по времет на ежедневната активност на човешкото тяло. Други специалисти предлагат да се използват ударите на човешкото сърце, трети – на земното привличане.
Общо взето световната научна общественост се включи в надпревара по откриване на нови възобновявани източници на енергия, тъй като предишните алтернативни на въглеводородите източници вече не изглеждат толкова екзотично. Тази екзотичност понякога отвлича от същността на нещата. Например, движението на животните (и като частен случай на човека) от векове се използвали за движението на различни механизми. Достатъчно е да си спомним магарето на мелницата, или робите в каторгите. Използването на силата на земното привличане също не е нещо ново. Именно на това се основава, например, работата на ВЕЦ.
С други думи, за сега не може да се предложи нищо ново в алтернативната енергетика. Така или иначе, най-конструктивните и действително новите идеи са свързани с работата на Слънцето, на въздушните и водните маси. Но именно за тези традиционни за алтернативната енергетика направления до реален пробив е много далеч. Ето какво заяви заместник-директорът по наука на Института по проблеми на нефта и газа на Руската академия на науките, член-кореспондентът на РАН Василий Богоявленский:
– Разбира се, идеите са осъществими, но въпросът е в мащабите. Работата е в това, че потребността от енергийни ресурси е огромна. И новите направления едва ли ще могат да заменят такива традиционни източници на енергия, каквито са нефта и газа. Ако миналият век се смяташе за век на нефта, то този век и признат за век на газа. Не трябва да забравяме, че при използването на нефта и газа, освен енергийни, се решават и много други проблеми. В частност, произвеждат се много полезни товари за ежедневното търсене. Те ни заобикалят и не можем да се откажем от тях. Така че в близкото столетие нефтът и газът ще са незаменими.
Общият проблем на алтернативната енергетика остава ниската й ефективност, особено в промишлени мащаби. Общите разходи за производство често надхвърлят количеството на получената енергия. Накратко казано, ако алтернативната енергетика има право на съществуване, то засега изключително като доведена дъщеря на традиционната енергетика. Ето мнението на старши научния сътрудник от Института за приложна математика „Келдиш” на Руската академия на науките, кандидата на физико-математическите науки, водещия специалист от Енергийния департамент на Института за енергетика и финанси Юрий Ринков:
– Диверсификация на източниците на енергия трябва да бъде извършена. Някъде към 2040-2050 години балансът малко ще се промени. Но все едно изкопаемите източници още дълго време ще играят една от основните роли. Сега се смята, че пропорцията на нефта, газа и въглищата ще бъде равна. Може би тук трябва да добавим и възобновяваната енергия. Ако не станат някакви значителни технологични промени, то мисля, че делът на атомната енергия ще бъде по-малък.
Редица експерти виждат бъдещето на алтернативната енергетика в обмислено използване на технологии от миналото. В частност, става дума за малката енергетика. Независимо, че тя дава по-скъпа енергия, отколкото голямата, но близостта към потребителите покрива разходите. Оптимизъм внушават алтернативи, свързани с нови технологии и видове горива за АЕЦ.
Става дума за усвояване на термоядрения синтез и за „идеалното термоядрено гориво” хелий-3, открит на Луната. Въобще, според много учени само нашето светило може да покрие всички енергийни потребности на човечеството. Получава се така, че нашата цивилизация, така или иначе, трябва да търси кардинални решения на енергийния проблем извън границите на Земята. Това е твърде скъпо и наукоемко занятие. Но в случай на успех, резултатът с лихва ще покрие всички мислими и немислими разходи, пише Гласът на Русия.