Балканите преживяват срив на туристическия сезон?

| от |

България, Черна гора, Хърватия, Македония са пълни с курорти, но туристи няма, а и официалните статистически данни показват това, което на пръв поглед се вижда с просто око, че няма туристи.

Но какви са причините за този крах на туристическия сезон? Дали лошите метеорологични условия, наводненията, които заляха региона, цените, липсата на стратегия за развитие на туризма? Факт е, че навиците на туристите бавно се променят, а също и техните изисквания.

Преди дни „Стандарт“ съобщи, че цените в българските курорти падат и то в разгара на сезона. Всяко пето легло южно от Бургас е празно, което е нечувано за този период от годината. Единствено във Варна се радват на наплив от руснаци и румънци. Българските туристически работници виждат причината за слабия сезон в лошото време и наводненията, които изгониха много от туристите. От друга страна, има и голям отлив и от западните туристи, което е необяснимо. Kризата в Украйна е допълнителен удар и намали резервациите и от Украйна и от Русия.

more

Според местните хотелиери има отменени резервации заради дъждовете през юни и актуална информация публикувана особено в румънските медии, а и в други страни, че дебне зараза в морето. Наводненията също са отказали голям брой туристи. Предимно румънци, руснаци, даже и българи.

Не така мисли, обаче зам.-министърът на икономиката в оставка Бранимир Ботев, Този уикенд във Варна, цитиран от „Фокус“, той каза, че е ръстът на чуждестранните туристи посетили България до месец юни е 5,7%, в сравнение със същия период на миналата година. Ботев посочи, че страната ни е била посетена от общо 2 634 887 чуждестранни граждани. В бройката не са включени транзитно преминалите, както и хората настанили се в хостели, къщи за гости, хотели с до 10 стаи и т.н. „По експертно мнение става въпрос между 10 и 15% от туристите, които на това основание не биват отчитани от статистиката”, каза още ресорният зам.-министър.

Основните изводи, които специалистите са направили на база анализи и статистика сочат, че увеличението на туристите се дължи на това, че България предлага няколко туристически продукта и не се разчита вече само на един продукт. „Все по-голям интерес сред туристите започва да представлява културно-историческия туризъм, спа и уелнес, всичко което е свързано с етнография и еко туризъм. Най-важното е, че се предлагат и комбинирани продукти, което привлича интереса на посетителите”, каза Бранимир Ботев. Той добави, че анализите, които специалистите са си направили на база резултатите от анкетите пуснати сред чуждестранни журналисти е, че в България има възможност да се видят много неща на сравнително малко разстояние.

Той добави, че на 9 пазара има над и около 100 000 посетители, което ясно говори, че страната ни не разчита само на 2 или 3 определени чуждестранни пазара.

Според данните от първите пет месеца и в Хърватия очакват лош туристически сезон. Броят на гостите по това време на годината е намалял с 4,1 на сто, а броят на нощувките с 4,2 процента в сравнение с миналата година. През май тази година броят на нощувките е намалял дори 13,2 на сто, а през юли в са пребивавали по-малко от 998 000 гости, 124 000 местни и 874 000 чужденци. Чужденците предпочитат най-много Далматия и Истрия. Най-много нощувки са реализирали туристи от Австрия и Германия

И според Държавната статистическа служба на Черна гора и в Будва туристите са по-малко отколкото през миналата година. Туристите са били общо 44 09, което е с четири процента по-малко от миналата година.

„Броят на местните туристи е 1 365, докато 42 738 са били чужденци“, обяви Туристическата организация на Будва.

Туристите в Будва предпочитат частни квартири, докато тази година е имало седем процента по-малко туристи в хотелите от миналата година. Увеличаването на броя на туристи е имало в лагерите и младежките общежития, в сравнение с предходната година, но те имат малко влияние върху общия туристически оборот, броят на туристите тази година е намалял с 16 на сто.

plaj

В Охрид сезонът също е бил по-слаб. Градът е пълен само през почивните дни, а празни места се намират навсякъде. Според местните хотелите са полупразни, а най-многобройни са туристите от Холандия, но те са малка цифра. Преобладават макединците, които остават за кратко, обикновено през уикендите. Хората се оплакват от цените на плажа, а със сигурност влияние има и времето. В Охрид, традиционно се очакват май-много туристи през август.

zakintos

От туристическата статистика на Балканите отличник е Гърция, (както вече писахме) където броят на чуждестранните посетители в периода януари-май се е увеличил с 17 процента, надхвърляйки три и половина милиона туристи. Приходите от туризъм са се увеличили с 10.6 на сто в сравнение със същия период на миналата година. Най-големият ръст в дела има при туристите от Русия, 39 на сто, както и от САЩ с 33,4 на сто.

„Тази година ще бъде още една рекордна година за гръцкия туризъм“, съобщи ръководителят на Гръцката организация за туризъм (ЕОТ), Панос Ливадас.

Според Ливадас, Гърция тази година очаква рекордните 21,1 милиона туристи, включително и тези, които ще минат през страната на круизни кораби, тяхната бройка е 2,2 милиона туристи.

Георгиос Герасимидис, собственик на една от топ-туристическите агенции в Атина признава, че е изненадан от потока на туристите това лято.

„Не е случаен фактът, че Гърция бе определена за туристическа дестинация номер 1 в Европа за тази година. Причините са налице- нашата история, хубавата природа, уникалните плажове, приятелски настроените ми сънародници, също уникалната кухня и добрия сервиз. Надяваме се броят на туристите да достигне 25 милиона, вярваме, че ще се случи.”

 
 
Коментарите са изключени за Балканите преживяват срив на туристическия сезон?