Комисията за защита от дискриминация отложи делото на Българския лекарски съюз срещу държавата за 18 ноември. Оплакаването на БЛС е за това, че държавата не заплаща пълния размер на здравната вноска за хората, които осигурява.
От съюза на лекарите изискват от държавата статистическа информация за намаляването на броя на лекарите в България, тяхната средна възраст, средното им възнаграждение, най-честите мотиви за емиграция на медици и има ли е разлика в стойността на лечението на лицата, за които държавата плаща здравноосигурителни вноски върху половината от минималния осигурителен доход.
Адвокатът на БЛС коментира, че такива въпроси са задени и в частност за педиатрите, като обясни, че една от категориите, за които държавата плаща половината вноска, са именно децата. Според него, децата попадат в т.нар. педиатрично здравеопазване и това създава въпроси по отношение на педиатрията. Според него се наблюдава спад в желаещите да се обучават за педиатри, защото нямат достатъчен финансов стимул да практикуват тази специалност. Ето защо от лекарския съюз смятат, че допълнителните средства, които биха се събрали от пълния размер на вноската, биха били повод да се стимулират педиатрите, да се увеличи тяхното възнаграждение и да се помисли за увеличаване на приходите на общопрактикуващите лекари.
От съсловната оргазнизация заявиха, че заведеното в КЗД дело е опит да се покаже, че в системата на здравеопазването съществува липса на ресурси. Политическото говорене от последните години, че дефицитът е формиран на база неразумно разходване на средства, не е аргумент, който заслужава внимание. Неразумното разходване на средства би могло да бъде редуцирано на базата на контрол, смятат от съсловната организация.