68% от децата на 5-6 годишна възраст в големите градове са с кариеси, а в малките този процент достига 74%. Това зави координаторът на Националната програма за профилактика на оралните заболявания д-р Николай Шарков.
„Това означава, че при най-малките, около четири временни зъба са с кариеси, при 12-годишна възраст те са средно три, а при 18-годишните – средно около шест зъба. По време на програмата за профилактика на оралните заболявания са извършени прегледи на 21 600 деца. Резултатите от проучванията показват, че 65% от 18-годишните са с болни венци“, заяви координаторът на програмата д-р Николай Шарков.
На форума, организиран от Българския зъболекарски съюз, д-р Шарков представи и данни, според които 35-40-годишните имат по 17 засегнати зъба от кариес, като 3 от тях са нелекувани, 6 – извадени, а излекуваните са 8. 13% от 60-годишните са тотално обеззъбени, а българите са с лошо орално здраве от ранна детска възраст.
„В сравнение с Холандия, където здравеопазването е най-добро в Европа, холандецът разполага със 175 евро годишно за зъболечение, докато в България се пада по 14.62 лв. годишно, а месечно сумата възлиза на 1,22 лв. Това означава, че за зъболечение ни се полагат пари за по едно билетче“, подчерта д-р Николай Шарков и добави, че за стоматологична помощ са необходими 2,5 млрд. лв. годишно, а по негови изчисление 1 лв. профилактика = 20 лв. лечение.
„Националната програмата за профилактика на оралните заболявания при деца е уникална както за България, така и за Европа, защото няма друга страна, в която да се провежда. Задачата й е да се популяризира силанизацията и за тази цел през годината са проведени 10 кръгли маси“, заяви председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Борислав Миланов. Той добави, че на тези кръгли маси са представени и основните изисквания за въвеждане на устната хигиена и създаването на добри хигиенни навици, а част от разговорите са били свързани с проблемите свързани с дейността и изпълнението на програмата. За разлика от първата година, през тази е отчетено и повишение в културата на участниците, а разговорите са били насочени към детайлите – за пастите за зъби и минерални води.
Проведена е и среща с деца, болни от диабет в Пловдив, при които резултатите показват, че тяхното дентално здраве е плачевно, а големи групи от гражданите на България страдат от дентални заболявания.
Очакванията на д-р Миланов са програмата да послужи като добра основа за обстоен анализ и създаване на политики при силанизирането, но резултатите от дейността се очаква да се видят след години.
Д-р Виктория Жекова, която отговаря за силанизацията, добави, че целевата група на силанизация е сред децата между 6 и 8 години. Процесът представлява профилактично покритите със специален материал. Той предпазва от кариес като образува бариера срещу бактериите. Очакването на програмата е 50% от децата на 6-годишна възраст да нямат кариеси. Около 400 лекари са се включили доброволно, а силанти са поставени на над 50 хиляди деца. Д-р Миланов напомни, че единственото, което е необходимо за поставянето на силанти, е съгласието на родителите. Не е необходимо дори те да бъдат здравноосигурени.