Б. Димитрова: Сега чухме повече позиции по политиките, отколкото в предизборната кампания

| от |

Половината от 8-те формации в НС влизат там за първи път и това означава ниска степен на предвидимост на политиката, която ще защитава. Също така половината от тези формации, сами по себе си са сложни коалиции със сложни взаимоотношения между партньорите.

Това каза за предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“ социологът Боряна Димитрова от агенция „Алфа Рисърч“. Тя заяви, че е умерен оптимист за изхода на консултациите за съставяне на правителство, чиито първи тур отчете като положително явление.

При тази сложна конфигурация, от която стартира политическата седмица, бих казала, че е безспорен плюс и това трябва да го отчетем. Не бива да бъдем вечни песимисти, че България успя да проведе политически консултации. Да, на първи рунд, но преговорите не са избори на един тур, така че да се чуят много гледни точки.

Сега чухме повече позиции по политиките, отколкото в рамките на предизборната кампания, каза тя.

Мащабът на купения и на контролирания вот на изборите не бива да бъде подценяван, допълни Димитрова:

За мен по-важното, като социолог, е рутинизирането на този процес. Хората буквално обявяват: „Ами то нищо не може да се направи вече. Всички знаят и никой не реагира“. Рутинизирането на този процес веднъж и втори път – разделянето му сред множество партии, така че почти всяка една от партиите си има свои места, където контролира и има такъв вот, който може да е купен, може да е контролиран, във всички случаи не е вот на свободна волеизява е нещо, което поставя под сериозно съмнение, първо, легитимността на изборния процес и, второ, мотивацията на хората да гласуват.

Анализаторът Цветозар Томов, който е и говорител на ЦИК смята, че купуването на гласове не е оказвал решително влияние върху резултатите от изборите, макар че е порочна практика. Ако се съди по сигналите, подадени в ЦИК, няма вероятност тези нарушения да окажат влияние върху крайния резултат от парламентарните избори, каза Томов, повод подадената от Патриотичния фронт жалба за касиране на изборите в Турция. Според Томов, въпреки че е порочна практика,купуването на гласове също не оказва решително влияние:

Няма достатъчно основание за такова заключение – че вотът в Турция е довел до рязка промяна на общия изборен резултат. Струва ми се, че ние сме доста склонни да преувеличаваме ролята и на купуването и продаването на гласове, и на вота, идващ от чужбина в полза на ДПС върху цялостния резултат. Може би влияе с мандат – два, но не-повече, защото ДПС има реална подкрепа сред тези избиратели, а те имат права, както ние всички имаме права, да гласуваме

Томов коментира и проведените консултации между ГЕРБ и останалите политически формации в НС. Според него ще се стигне до споразумение с Реформаторския блок:

Между двете формации има противоречия, които трябва да бъдат изгладени. Но в същото време до голяма степен, техните виждания за управлението и развитието на страната, съвпадат. Аз съм умерен оптимист за това, че ГЕРБ и Реформаторският блок ще постигнат съгласуване на позициите си.

Неочаквано, от гледна точка на тези наблюдатели, които подозираха Реформаторския блок, че просто драпа за власт и е готов да стане партньор на ГЕРБ, без да има никакви претенции в това партньорство. Мисля, че от тази гледна точка, още първите консултации показаха, че това не е така. Това са две сериозни партии, които имат различия, но и желание да си сътрудничат в името на смяна на модела на управление на страната.

Повече можете да чуете тук.

 
 
Коментарите са изключени за Б. Димитрова: Сега чухме повече позиции по политиките, отколкото в предизборната кампания