От самото начало знаехме, че щом се намираме във варненския район, няма как да пропуснем Балчик и двореца на румънската кралица – Мария. От това, което видях, мога да ви посъветвам да не подминавате двореца. Дойде и вторият ден в очакване да покорим нови дестинации и спиращи дъха гледки. След като преспахме във Варна, се насочихме на север.
Ботаническата градина, която притежава, се поддържа и пази с много любов. Тя е уникална сама по себе си притежава една голяма и богата вариация от растения. А самият факт, че всичко това е на метри от самото Черно море, добавя голяма доза уникалност.
След като разгледахме ботаническата градина, се насочихме към най-значителното място в комплекса. Това е мраморният трон на кралицата, който е с изглед към морето и двореца. Самият дворец не е голям по мащаб, а точно обратното – малък и уютен. Отвътре стилът е семпъл и се простира на два етажа. Помещенията на първия етаж се използват предимно като галерии, а вторият е реставриран и направен по автентичен начин от времето, когато е живяла румънската кралица.
Полезна информация:
Имайте предвид, че се закупуват два отделни билета: един за двореца, друг за ботаническата градина;
За двореца: 1 май – 30 септември: 08.00 – 20.00 ч.; без почивен ден.
1 ноември – 31 март: 08.30 – 17.00 ч; без почивен ден.
Деца (до 18 г.) – 2,00 лв; възрастни – 10,00 лв;
За ботаническата градина: Работно време за посещения: целогодишно
зимен период от 8.30 до 17.00; летен период 8.00 до 20.00
Входни билети: Възрастни 7 лв; Студенти, учащи и пенсионери 2 лв; Деца до 7 г. Безплатно;
Комплексът е много подходящо място за семейна разхода, а и не само;
Близки населени места са град Варна 44 км. и град Каварна 19 км. (както и самият град Балчик);
Маршрутът е от Варна на север по международен път Е87;
След като прекарахме цялата сутрин в Балчик, се насочихме към, може би, любимото ми място от цялото приключение: Залива Болата! Гледката, която се открива, не може да се опише с думи, затова оставям на снимките да покажат това дъхоспиращо място. Тук си позволихме да останем повече време, за да почувстваме морския дух, е и да се топнем – все пак бяхме стигнали до морето.
Самият залив е малък и живописен. С годините, обаче, започва да набира популярност, както и посетители. На самия плаж има малко симпатично заведение, което предлага разхладителни напитки и някое непретенциозно ястие. Силно го препоръчвам, не толкова заради къпането, колкото за гледката. Няма да съжалите нито за един миг, прекаран там.
Полезна информация:
За да видите залива от високо и усетите магията му, трябва да се изкачите пеша по стъпалата, намиращи се точно зад заведението. Насладете се на този миг!
Маршутът минава през пътя Каварна – Нос Калиакра. Трябва да направите завой наляво преди да стигнете крепостта и оттам продължавате само направо до самия залив;
Времето напредваше, а имахме още цели две отбивки! Насочихме се от Болата към археологическия комплекс Яйлата. Комплексът се намира върху скална приморска тераса. Местността като местоположение и история е невероятна. Става въпрос за антична цивилизация, датиращо от V хилядолетие пр. Хр. Археологическото наследство разполага с много останки като пещерни домове, винарни, манастири и още. Историята е впечатляваща, както и самата, заобикаляща атмосфера тук. Ще останете впечатлени, със сигурност, от невероятната природа, останките от една отминала епоха, както и от самата панорама към морето.
Полезна информация:
Работно време:
понеделник – неделя от 09.00 до 20.00 ч.; Входни такси: възрастни – 3 лв., учащи – 1,50 лв;
Препоръчително е да сте се облекли удобно, защото ще си походите из резервата, както и да сте се намазали добре със слънцозащитен крем.
Близки населени места са село Камен Бряг на 2 км и град Каварна на 12 км;
Маршрута по, който може да стигнете до Яйлата е от Каварна към нос Калиакра. Като стигнете при село Българево, има отбивка за село Камен бряг. Стигайки до Камен бряг има вече добре обозначени табели за Яйлата.
Наближавахме към края на деня и ни бе останала, може би, най-красивата отбивка. А именно Нос Калиакра, това силно, емоционално, свързано с българската история, място. Място, пълно с история, магия и красота. Въпреки че част от носа е военна зона и достъпът е значително ограничен, посетителите могат да се насладят на една разходка и да разгледат руините. Ще ви издам една малка тайна… отидете по време на залез, няма да съжалявате. По простата причина, че това е единственото място на Българското Черноморие, където може да се наблюдава залез на Черно море.
Полезна информация:
1 април – 31 октомври: 9 ч. – 19 ч. без почивен ден. През останалото време на годината, музеят не работи. Възрастни – 3 лв. Деца – 1,50 лв;
Това може би е едно от най-романтичните места на Черноморието ни. Изненадайте половинката си.
Близки населени места град Каварна на 12км, както и множество села с къщи за гости;
Маршрутът, по който ще стигнете до нос Калиакра е от град Каварна по добре поддържания и асфалтиран път, водещ директно към носа;
Така и завърши нашият ден. След приятна разходка в Калиакра по време на залеза се отправихме към Каварна, където преспахме две нощи в хотел. За повече подробности последвайте ме в ден трети…
Дарио Диониси е бъдещ икономист по професия и авантюрист по душа. Макар и да звучи нескромно, прозвището Щастливеца е точно за него. Не само защото преминава през живота с характерния за годините му позитивизъм и смях, но и защото самият той е като герой от пътепис на Алеко Константинов. Любопитството му не познава граници, затова не спира да пътува. Иска да опознае различни места, култури, хора, обичаи, нрави и винаги е готов за приключение. Пътешествията са неговият двигател и с историите си иска да зарази и останалите да тръгнат по пътя на непознатото, дивото, красивото.
На страниците на нашия сайт публикуваме негови пътеписи, в които ще намерите както подробно описание на забележителностите, така и полезна информация, в случай че тръгнете на път. Ако искате да прочете още за неговите приключения, можете да го направите на блога му: https://beyondsofia.com/