Сирийският президент Башар Асад заяви категорично, че няма друго решение за конфликта в Сирия, освен политическото разбирателство. Това каза той в интервю за престижното американски издание „Форин Афеърс“.
„Всички войни, където и да са, са свършвали с политическо решение, тъй като войната сама по себе си е инструмент за политика… Така виждаме нещата ние. Това е нашата основна линия“, каза още той.
Асад наблегна и на факта, че неговото правителство е готово да участва във всякакъв вид преговори за постигане на мир, стига участниците в тях да представляват сирийския народ. Днес в Москва, един от основните съюзници на Асад, започна кръг от преговори с опозицията, без на нея да присъстват едни от основните групи – Националната коалиция. Асад допълни и че е готов да сдаде властта, но само при условие, че бъде проведен референдум в Сирия. През миналата година в страната бяха проведени президентски избори, които той спечели, но много от световните коментатори заявиха, че те са били непълни, тъй като са се провели само в контролираните от президента части и има дълбоки съмнения за корупция.
Сред основните фактори за невъзможността да бъдат победени бунтовниците Асад посочи чуждата помощ за тях, най-вече от страна на Турция. Президентът обвини лично своя турски колега Реджеп Ердоган, защото „той принадлежи към идеологията на „Мюсюлманско братство“, която е база и на „Ал Кайда… Той е много фанатичен и това е една от причините все още да финансира „Ислямска държава. Той е лично отговорен за това, което се случва“, допълни още той.
Според Асад едно от възможните решения за временно споразумение между враждуващите страни е и прекратяване на сраженията в Алепо, една от най-тежко пострадалите области в Сирия. „Ние сме осъществили това и в друг град на име Хомс, голям град. Осъществили сме го и в по-малки мащаби, в различни предградия, села и имахме успех“, каза Асад имайки предвид прекратяването на огъня в тези райони.
Запитан за това дали се притеснява от иранско влияние в Сирия чрез шиитската групировка „Хизбула“, финансирана основно от Техеран, Асад заяви, че такова влияние в Сирия би било нормално. „В Близкия изток, в нашия регион имаме едно и също общество, една и съща идеология, много сходства, едни и същи племена, които минават през държавните граници“, каза той.
Президентът не отхвърли и възможността за увеличаване на съдействието между режима и САЩ. По-рано миналата година те започнаха да провеждат масирани военни удари срещу цели на групировката „Ислямска държава“, която владее значителни територии в Сирия и Ирак и даде поводи на много коментатори да предположат подобряване на отношенията с официалната сирийска власт. „Винаги има такъв потенциал“, каза Асад и допълни, че той обаче изисква воля. / БГНЕС