“Южен поток” е голям шамар за българското правителство. То си позволи да направи първа заварка, въпреки че ЕК много ясно каза през август, че това Споразумение по този начин не може да бъде толерирано на територията на ЕС не само спрямо България, а спрямо всички други страни, членки на ЕС, които са подписали до Австрия. Това каза в Шумен евродепутатът Андрей Ковачев.
“Вие разбрахте ли какви са параметрите, цифрите, транзитните такси, как се увеличи сумата с 400 млн. Проектът и всичко това е забулено в тайна, казват ни, че е търговска, но аз не съм убеден, че е в наш интерес, има ли икономически смисъл или по всяка вероятност е корупционна сделка”, каза Ковачев.
Той допълни, че големият шамар за българското правителство е, че не е координирало с ЕК действията си по “Южен поток”. “Доверието на ЕК и на комисаря Йотингер в това правителство не е голямо и нека не се оправдават с Австрия и Хърватска, защото тръбата влиза на територията на ЕС тук при нас в България, така че ако има “Южен поток” зависи от нас”, уточни Ковачев. Според него “Южен поток” е геополитически инструмент на Москва и в същото време антиукраински инструмент, който се опитва по този начин да извива ръцете на Украйна, заобикаляйки я. “За страна като България, която е 95% зависима от Русия и руските енергийни източници е по-важно да работим за друг тип източници, за да намалим зависимостта си”, подчерта той.
Евродепутатът заяви, че това правителство, колкото и да бъде на власт, трябва да се съобразява с ЕК, и колкото се може по-бързо да изчисти тези моменти, а в същото време и да отговори на българското общество – има ли икономическа изгода този проект или не, и да не се оправдава с търговски тайни.
Ковачев изрази съжаление и за забавянето на страната да се възползва от европейските фондове на новата рамка. “Приетата финансовата рамка, която определя парите до 2020 г. за всички членки на ЕС сега зависи от българското правителство, колко бързо ще подпише договора с ЕК, но за съжаление ще има забавяне. Това, което ние прогнозирахме в началото на годината, че ще могат към месец март да бъдат отворени новите оперативни програми – няма да се случи. Сега се говори за септември-октомври, затова ние казахме, че 2014 г. ще бъде нулева година по отношение на европейските фондове и няма да успеят българските бенефициенти да се възползват от европейската солидарност”, обясни евродепутатът. Той заяви, че от тази ситуация не трябва да се извличат политически дивиденти, а “да се обединим като българи с една цел – да се възползваме от нашето членство и от възможностите на тези фондове”.
“Много е притеснително, че се стигна до затваряне на една от оперативните програми по околна среда, което показва че ЕК тръгва с една от най-острата мярка и не показва никакво доверие към сегашното българско правителство. Ние сме готови да помагаме с нашите контакти, с нашата експертиза на това правителство, независимо, че смятаме, че бързо трябва да подаде оставка и да отвори пътя към едни предсрочни парламентарни избори – и това е демократичния изход от една политическа криза в една страна”, добави Ковачев.