Премиерът на Турция Ахмет Давутоглу обяви, че няма да се кандидатира отново за председател на управляващата Партия на справедливостта и развитието и ще се оттегли от премиерския пост. Съгласно правилата на партията лидерът й съвместява позицията с тази на министър-председател.
„Обявявам, че партията ще проведе следващия си конгрес на 22-и май. Не мисля, че ще бъда кандидат за председател на следващия конгрес, имайки предвид настоящите обстоятелства“, заяви Ахмет Давутоглу на пресконференция след заседание на централния комитет на управляващата партия.
Той призна, че края на мандадатът му не е негов избор, а произлиза от необходимост за оставката му. Давутоглу обаче подчерта, че не съжалява и не чувства да се е провалил. Той посочи, че е запазил непокътнати партията и правителството през бурен за Турция период и призова партията да не се разцепва. След оттеглянето ми ще бъда депутат, уточни премиерът, докато някои членове на партията открито плачеха по време на речта му.
Въпреки предположенията, че оттеглянето му е резултат от напрежение между него и президента Реджеп Тайип Ердоган, Давутоглу обясни, че няма да критикува президента и никой никога няма да го чуе да казва лоша дума за него.
Медиите коментират от седмици различията между Давутоглу и Ердоган. По-рано днес двамата разговаряха, но явно не са успели да преодолеят конфликта помежду си. Ердоган лично избра Ахмет Давутоглу да го наследи начело на Партията на справедливостта и развитието, след като беше избран за президент през 2014 г. Преди това Давутоглу беше външен министър на Турция. Напрежението между двамата обаче е свързано с факта, че Давутоглу не одобрява стремежите на Ердоган на превърне Турция в президентска република.
Очаква се следващият премиер да бъде по-склонен да промени конституцията, така че да създаде президентска система. Според опозицията това означава авторитаризмът в лицето на Ердоган също да се увеличи.
Промяната в управлението идва в момент на нарастваща нестабилност в страната, която страда от задълбочаващия се конфликт с Кюрдската работническа партия, атаки на „Ислямска държава“ и огромен приток на мигранти.