България призова за европейска стратегия за бежанците, опитвайки се да се справи с масовия наплив на търсещи убежище сирийци, съобщава АФП.
„Многократно сме подчертавали нуждата от обща европейска система за бежанците, която да позволи гъвкаво управляване на ресурсите и възможността за пренастаняване на бежанците в рамките на блока на базата на обективни критерии“, заяви вътрешният министър Цветелин Йовчев след среща на Консултативния съвет за национална сигурност по проблема с бежанците.
България – най-бедната страна-член на ЕС и най-югоизточната граница на Евросъюза, се оказа явно неподготвена да приеме повече от 10-те хиляди бежанци, включително сирийци, бягащи от конфликта в родината си, които от началото на годината са влезли в страната нелегално от Турция. Във финансово затруднената страна ограниченият брой бежански приюти вече са препълнени, бежанците се настаняват в изоставени училищни сгради, порутени казарми, метални фургони или палатки и с наближаването на зимата се задава хуманитарна криза.
Бавната процедура по обработване на молбите за убежище влошава ситуацията, довеждайки бежанците, които според „Амнести интернешънъл“ живеят при нечовешки условия, до седящи протести и гладна стачка. Опитвайки се да се справят с притока, България започва да връща бежанците обратно на границата и Йовчев заяви, че ще продължи тази политика, въпреки критиките от Агенцията на ООН за бежанците.
Върховният комисар на ООН за бежанците Антонио Гутерес и еврокомисарят за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи Кристалина Георгиева, пристигат на еднодневно посещение в България в петък. Българите, самите те затънала в бедност, изпитват все по-силно негодувание спрямо бежанците. Анкета на „Gallup“ показва, че 55 процента от хората считат за „несправедливо“ да отделят повече средства за бежанците. През последните месеци имаше няколко имигранти, които бяха бити на улицата и се сформира нова националистическа партия.
„Ескалацията на ксенофобски действия и нападенията срещу чужденци създават потенциален конфликт, който може да има трайни последици за репутацията на България, икономиката и инвестициите“, предупреди президентът Росен Плевнелиев на продължилия повече от 6 часа съвет за национална сигурност. Той призова всички политически лидери да „не насаждат ксенофобия, омраза и разделение в обществото“.