Ако нашите приоритети влязат в споразумение и ГЕРБ видят, че има възможност да бъдат изпълнени, то подписване на споразумение може да се случи.
Това заяви председателят на ПГ на АБВ Ивайло Калфин след проведени консултации при президента, предаде репортер на БГНЕС.
Затова участваме в политиката – за да защитим тези политики. Ако не ги видим, няма как да подкрепяме политика, която е различна от нашите, добави Калфин. Той припомни, че за АБВ най-важни са икономическите и социалните въпроси, темите, свързани с Изборния кодекс, със съдебната система, с повече справедливост в държавата по принцип в различните политики.
Калфин информира, че с президента Плевнелиев са обсъдили идеята, която АБВ има от много време – за увеличаване на правомощията на президентската институция. Държавният глава се съгласи с това, че тя трябва да бъде извадена от сегашния контекст – тук не става въпрос за сега действащи политици, а за принципни промени, каза председателят на ПГ на партията. Той заяви, че според коалицията му президентските правомощия би трябвало да бъдат увеличени. Двете пряко избрани институции – президент и парламент – би трябвало да имат възможност да се контролират една друга и да имат горе-долу еднаква позиция. Това нещо обаче можело да стане с промени, които да бъдат внимателно обсъдени. Затова предложихме да се създаде нещо, което в ЕС беше наречено конвент. Разбрах, че президентът има подобни идеи с друго наименование, но това е институция, в която са представени парламент, научни среди и практици и се обсъждат такива промени, заяви Калфин. Той посочи, че са предложили идеите след това да се подложат и на референдум, например на следващите президентски избори.
Най-добре е президентът да има инициативата и да се създаде една институция като конвент, която да бъде самостоятелна и спокойно, широко, публично да обсъди конституционните промени. Той прие тази идея и ни каза, че мисли в подобна посока и вече е правил някои консултации, добави Калфин. Той добави, че не мисли, че има готовност това да стане на следващите местни избори.
Калфин информира, че на консултациите с Плевнелиев са обсъдили хода на преговорите досега между основните парламентарни сили и важните теми в краткосрочен и дългосрочен план. От своя страна Плевнелиев е призовал партиите да потърсят съгласие по тях. АБВ са представили позицията си.
Според него президентът е поставил много важна тема за, това че в споразумението за партньорство с ЕС България е поела ангажимент за 33 конкретни реформи, които трябва да се случат до 2016 г. Тази тема, заяви Калфин, отсъства от разговорите за съставяне на мнозинство, а част от тези реформи предполагат много сериозно парламентарно съгласие. От тях зависи дали ще може да получим тези 15 млрд. лв., които очакваме от еврофондовете. Президентът подкрепи настояването ни за много ясна социална политика, включително в този бюджет, свързана и с компенсации за увеличените цени на електро енергията. Той подкрепи и идеите ни за по-дългосрочна визия за отбраната и сигурността, добави Калфин.
Според него, нови предсрочни избори би значило, че политиците не могат да се справят със задачата, поставена от гражданите. Заявили сме, че ще подкрепяме важни политики, по които нямаме различия с ГЕРБ, добави Калфин.
Относно това дали е вярно, че Георги Първанов е един от крупните вложители в КТБ, Калфин заяви, че това е поредната лъжа, тиражирана в медиите, която цели да се отвлича вниманието от проблема с банката. Проблемът е свързан с това, че КТБ е урок как не се управлява един процес на финансова нестабилност в държавата. /БГНЕС