Завършили сте средното си образование, но все още се лутате и не знаете къде, как и в каква сфера да продължите образованието си?
Добрата новина е, че възможностите са много, лошата – че в постоянния информационен поток, лесно може да се объркате. И за да не стане така, че сте 3 курс в специалност „Медицина“ и се отказвате, защото повече не може да търпите гледката на кръв, или записвате желаната специалност, но накрая се оказва, че имате просто тапия, без работа, ние решихме да ви спестим малко главоболия.
Допитахме се до студенти от Висшето училище по застраховане и финанси, които вече са минали през тази дилема, и са доволни както от образованието и университета си, така и от възможностите, които са получили, след като са завършили. Ето и няколко реда, които могат да бъдат ценен наръчник за всички, които още се колебаят накъде да поемат.
Учете нещо, което ви е интересно, а не което се заплаща добре в момента
Голяма част от хората избират специалността, която да запишат в университета според бъдещата евентуална заплата, която ще получават. В днешния постоянно променящ се свят това е крайно ограничен подход. Пазарът на труда се променя постоянно и няма гарант, че след като няколко години учите нещо, което не ви е интересно, след това заплатата ви ще бъде висока.
Не учете нещо, което е на космически километри от вашите интереси само защото смятате, че това ще ви доведе добри доходи. Учете това, което искате и което знаете, че няма да намразите на втората година. Никой друг освен вас няма да присъства на лекциите в университета и няма да пише ви курсовите работи. Учете това, което е близо до вашите най-силни черти, защото успешен е не този, който работи механично за пари, а този който работи с желание и вдъхновение. А ако ви е трудно да се ориентирате, може да се запишете в курс за кариерно ориентиране.
Търсете университет с добро име, който ви предлага реализация още докато учите
При избора на университет, в който да учите, задължително проверете дали той поддържа пряка връзка с компании във вашата сфера и дали вузът ще ви свърже с тях, след като започнете следването си. Задължително попитайте дали ще ви предоставят стажове или работни позиции докато сте студент. Големият минус в много университети е, че учащите не се докосват до реална работа среда преди да завършат и се сблъскват със суровата действителност, едва когато се дипломират. Това ги прави неконкурентни на пазара. В същото време мнозинството от учещите във ВУЗФ казват, че една от причините да изберат да учат там е, че имат възможност за да започнат стаж или работа в големи компании още от 1-ви и 2-ри курс.
Външни лектори, признаване на дипломата и стабилна социална среда
Проверете още дали дипломата от избрания университет се признава навсякъде и вузът организира ли допълнителни мероприятия като workshops, дискусии или конкурси. Колкото повече допълнителни събития организира учебното заведение, толкова по-богат социален опит ще придобиете и ще изградите стабилни контакти в сферата си. Това често е незаменимо. Проучете още с кои външни партньори работи университетът, гостуват ли външни лектори и органзират ли се посещения на различни компании, организации и други.
Фасилитатори, а не просто преподаватели
Във века, в който клишетата се разбиват, светът става все по-дигитален, а поведенческите модели на хората се изменят стремглаво заради новите технологии, традиционното образование трудно може да навакса с обяснение на процесите. Поставянето на теоретична рамка вече не е достатъчно, затова при избора на университет обърнете голямо внимание каква е учебната програма и специализирани ли са преподавателите.
Вашите лектори не трябва да са просто преподаватели, те трябва да бъдат фасилитатори. Трябват ви хора, които да ви мотивират, да ви ангажират в социални каузи и да изкоренят усещането за неравнопоставеност между студент и преподавател.
Мисия висше в България – възможна!
Не са малко гимназистите (а и родителите им), които още в 10 клас тотално са отхвърлили опцията за следване на висше в България и заминават да учат в чуждестранни университети, защото са твърдо решение, че образованието у нас не струва. А в чужбина ще си решат проблемите мигновено. Но невинаги е така! Чужбина може да даде много, но и отнема много. Всеки един студент има по-добра конкурентна преднина в България, отколкото в която и да било друга страна в чужбина. В същото време частните вузове в България и чуждестранните университети се конкурират сериозно по ниво на образование. Много частни висши училища пък работят или предлагат съвместни програми с вузове в чужбина.