3D принтери помагат на болни хора

| от chronicle.bg |

Какво си представяте като чуете 3D принтиране? Клипа на Brand new heavies в който Никол Русо сяда с късата си рокля върху принтера? Е, не е само това. Нека ви разкажем.

През 2008 г. двама машинни инженери със звучните имена Фридрих Тилсен и Андрес Хартман, които преди са имали възможността да се възползват от 3D принтирани части в тяхната работа, се вдъхновили да разработят лесен начин за използване на 3D принтер, достъпен дори и за по-малки компании и така създали Blueprinter през 2009 г. Тази машина носи революционно нова технология за 3D принтиране без употребата на лазерни технологии.

В медицинската индустрия Blueprinter може да осигури идеално отпечатване на костната структура за общата реконструктивна хирургия или модели за училища и медицински университети.
3D принтерът спестява време в процеса на планиране, намалява времето, в което пациента е под упойка и намалява разходите на болничните заведения.

TST Tibbi Aletler San. Ve Tic. Ltd.Şti е компания, която се занимава с производството на ортопедични и артропластични импланти за медицинската индустрия. Произвежда продукти за пациенти със счупени кости или за раковоболни пациенти. В производството си TST използва 3D принтери, за да създаде прототипи на техни дизайни и за да провери анатомичната структура на прототипите. Орчун Полат от TST обяснява как работи принтерът:

„След принтиране на прототипа, ние го проверяваме и го поставяме върху костните модели. Ако е нужна корекция, ние я нанасяме и принтираме елемента отново. При одобрение, ние произвеждаме титаниевия имплант. При произвеждането на импланти, ние започваме с CAD дизайн и след това CAM програмиране за CNC. Правим титаниевите импланти от два до три пъти месечно.”

Звучи сложно за лаиците, но ако има извод който можем да направим с откровено задоволство, то е че развитието на технологиите променя живота ни във всякакви аспекти и някои от тях са силно положителни.

 
 
Коментарите са изключени за 3D принтери помагат на болни хора