10 неща, които научихме от Световното в Бразилия

| от |

Германия е световният шампион по футбол, след като победи Аржентина с 1:0 в драматична битка на финала на 20-то световно първенство.


2405541_full-lnd

Резервата Марио Гьотце се превърна в героя, който донесе четвъртата световната титла за страната си, след като във второто продължение на изключително драматичния мач отбеляза гол за Германия. Пред погледа на близо 75 хиляди зрители по трибуните двата футболни колоса не се победиха в редовното време, за да стигнат до продължения и драмата на финала да бъде пълна.

Ден по-рано отборът на Холандия се пребори за бронзовите медали на Световното първенство в Бразилия, след като разби домакините с класическото 3:0 в плейофа за третото място, игран на Естадио Насионал де Бразилия в едноименния град.

След отпадането на полуфиналите, селекционерът на “лалетата” Луис ван Гаал обяви, че мачът за третото място е безсмислен, но въпреки това излезе с най-добрия си състав, а неговите възпитаниците бяха пределно мотивирани.

Вижте десетте неща, който научихме от вече завършилото Световно първенство.

1. Бразилците отдавна не са пазители на великата игра.

Нямаше нужда да стигаме до унижителният полуфинал, за да го разберем, макар че именно той ще бъде цитиран през годините като моментът, в който Бразилия загуби моралният си авторитет. Стерилността на първите мачове и червърт финала срещу Колумблия нанесоха достатъчно щети. Последният бразилски отбор, който играеше страхотно беше този от 2002 година с Ривалдо, Роналдо и Роналдиньо. По ирония на съдбата тогава наставник пак беше Сколари.

1

2. Международният футбол остава най-високата точка за спорта.

Не че се играе по-добър футбол от този на клубно равнище, напротив. Но вижте каква реакция провокираха отборите на Колумбия, Алжир и Коста Рика. Ако Аржентина бяха спечелили купата, това щеше да значи много повече от всичко, което Лео Меси е направил за Барселона. Само и единствени националните отбори могат да предизвикат такава реакция при хората. Клубовете не бива да се притесняват от този факт, защото те поддържат играта жива, когато свърши карнавалът.

suarez1

3. Мач не се печели само със страст.

Без да има страст нямаше да имаме представянето на Суарез срещу Англия. Без тактическо мислене обаче нямаше да наблюдаваме толкова интересения поход на Коста Рика и как Холандия е на 2 дузпи от финала. Трябва да има баланс, който Бразилия не успя да нацели. Те предозираха от емоции, кулминиращи със случилото се с Неймар. Претоварването на страсти води до малоумен футбол.

su

4. Офанзивният футбол се наложи над дефанзивният.

Аржентина и Холандия направиха всичко възможно, за да опровергаят това на полуфинала. Но преминаването към по-атакуващ футбол, инициирано от тимове като Барселона и Борусия Дортмунд бе показано на световното от тимове като Чили и Колумбия. Все още може да се играе на контраатаки, както ни показа Анчелоти срещу Байерн Мюнхен на полуфинала на шампионската лига, но живеем във времена, в които много треньори се възползват от инициативата.

article-2687120-1EF095E400000578-730_634x446

5. Английските играчи все още са надценени.

Английският отбор може и да не е чак толкова слаб, колкото бе резултатът му от представянето на световното. Но дори сега, когато всички хулим Англия все пак си мислим, че щом играчите се справят добре в клубното първенство, те са готови за световно. Докато не се вземат сериозни мерки, нищо няма да се промени, коментира запалянковски DailyMail.

6. С ФИФА е свършено.

И без световното, знаехме за това, но публичността на конгреса на ФИФА миналият месец ни убеди, че организяцията представлява счупен модел. Изглежда като институция от миналия век, очаквайки старомодните правила още да са в сила. Или Сеп Блатер ще въведе множество реформи когато бъде неизбежно преизбран догодина, или спонсорите ще се оттеглят.

article-2687120-1F6AAD6000000578-250_634x408

7. Бразлия не трябваше да е домакин на световното.

Беше забавно, разбира се – хората са гостоприемни, имаше доброволци и футболната традиция е на ниво. Донякъде ни се иска всяко световно да е в Бразилия, но да не се организира от бразилското правителство. Несъответствието между бедността по улиците и стадионите за милярди, които са построени с държавни субсидии е ужасно. Никоя страна, която не притежава последователен план как това ще допринесе за гражданите не трябва да организира световно.

1

8. Ван Гаал е малко луд.

Назначаването на Рон Влаар да бие първа дузпа беше твърде рисковано, но ако оставим това настрана холандският наставник направи много добър турнир. Не става въпрос само за смяната Тим Крул за дузпите с Коста Рика. Има много начини да се спечели мач чрез тактика и Ван Гаал бе решен да ги използва всичките. Ако може даже в един мач.

9. Светът все още е огромен.

Понякога си мислим, че сме видели всичко, след като сме гледали шампионската лига и първенството в Англия. Но някой от най-интересните моменти на световното дойдоха от другаде, като например Хорхе Луис Пинто, треньорът на Колумбия. Дори от Европа има много играчи, които не участват в шампионската лига но блеснаха на турнира.

10

10. Германците налучкаха формулата.

След провала на европейското през 2000 година Германия инвестира в младежкият футбол и си партнира с клубовете от бундеслигата. Англия, от друга страна решиха да дават по 5 милиона паунда на година за наемането на добър треньор. По този начин германците успяха да създадат отбор, от който могат да се гордеят.

 
 
Коментарите са изключени за 10 неща, които научихме от Световното в Бразилия