Може би си мислите, че интелектът на човек се фиксира когато сме млади и след това цял живот е на това ниво. Изследванията обаче показват, че нещата не стоят точно така. Всичко зависи от начинът, по който подхождаме към всяка ситуация и от това как “храним” мозъците си.
Това може да означава например да се върнете към четенето на книги с по-задълбочена тематика, но се оказва че невинаги е нужно да отделим огромно количество време и енергия за да поумнеем.
Ето няколко малки неща, които можете да правите всеки ден:
Не всяка онлайн “почивка” трябва да е запълнена с проверяването на социални мрежи и гледането на снимки на животни. В интернет е пълно с всякакви ресурси за обучение, като например онлайн курсове, ТЕD Talks и наръчници за обогатяване на речника ви. Заменете кучетата, каращи скейтборд с нещо по-продуктивно.
Няма нужда да е дълго, но ако отделяте по няколко минути всеки ден и записвате какво сте научили, това ще повиши интелекта ви. “Пишете по 400 думи на ден”, споделя йога учителя Клаудия Алтучер.
Голяма част от интелекта ви зависи от щастието и увереността ви. Стимулирайте и двете като записвате не нещата, които имате да правите, а тези които вече сте направили. Идеята е на известният играч с рискови капитали Марк Андерсен. “Когато го направите, ще се почуствате добре за себе си”.
Настолните игри и пъзелите са не само забавни, но и полезни за мозъка ви. Скрабъл, бридж, шах – няма значение. “Играйте скрабъл без да си помагате един на друг или да търсите помощ в някоя книга”, препоръчва Азула Алтучер.
Може да ви прозвучи малко грубо, но най лесният начин да се научи нещо е ако сте до някой, който вече го знае. “Движете се в умна компания. Запомнете, че IQ-то ви в средностатистическото на 5-те ви най-близки хора.”
“Заобиколете се с умни хора”, препоръчва разработчикът Манас Салой. “Опитвам се да прекарвам колкото се може повече време с приятелите ми от сферата на технологиите. Трябва да можете да признавате, че има и по-добри от вас и да се учите от тях.”
Това трябва да е очевидно. Хората имат различни мнения по въпроса какво точно е най-добре да се чете – всичко от вестници до романи, но всички са съгласни че количеството е важно. Четете много.
“Ако не можете да обясните нещо просто и ясно, то не го разбирате”, е казал някога Албърт Айнщайн. Бъдете сигурни в това, че сте усвоили новата информация и сте я разбрали напълно и се упражнявайте като обяснявате на други хора.
Студентът Джон Пакълс доразвива идеята: “За каквото и да става дума – без значение дали е малко или голямо, предъвквайте го докато можете да го обясните на приятел.”
След като се отказва от университетът Стив Джобс имал много свободно време и решил да започне курс по калиграфия. Когато го прави това изглежда нелогично, но в последствие разбирането за дизайнът му помага при проектирането на първият Apple компютър. Проблемът е че няма как да знаете кое ще ви е полезно за в бъдеще.
“Не можете да свържете точките, гледайки напред; можете само ако гледате назад. Така че трябва да вярвате в това, че всичко ще се нареди.”. Пробвайте нови неща, дори и да не ви се струват особено полезни на момента.
Няма нужда бързо да го овладеете или да се запътите към страната, в която се говори. Можете да се учите от дома, с помощта на безплатни сайтове като Livemocha или Busuu.
Не е изненадващо, че Азула Алтучер препоръчва да давате пространство и време на мозъка ви за да обработи информацията. “отделяйте време в пълна тишина”, споделя тя. Пенсионираният полицай Рик Бруно казва: “Често си мисля за разни неща, докато тичам или се упражнявам”.
Имате ли предложения, които бихте добавили към списъка?
По Time.com