Защо реакцията на Китай относно конфликта на Кримския полуостров има значение?

| от |

Автор : Живко Желязков (http://jjeliazkov.blogspot.co.uk)

Има много причини да наблюдаваме внимателно разполагането на руски войници на Кримския полуостров. Повечето от тях са добре отразени в главните медии, но една остава незабелязана: китайската връзка.

IN13_VSS_CHINA_RUSSIA_7891f

Китай и териториалната цялост

Китай в момента е основен поддръжник на концепта за териториална цялост и неинтервенция. Имайки предвид какво се случи в последните няколко години, Китай и Русия имат много добри отношения, когато става дума за блокиране на резолюции в Съвета за сигурност на ООН, даващи правото на интервенция. Това, обаче, може да се промени в следствие на скорошните събития.

Китай и Грузия

Тази специална връзка между Китай и Русия беше поставена под съмнение за първи път по време на конфликта между Русия и Грузия в 2008. Китайският отговор относно политиката на Русия в Кавказ беше много внимателен. След като Русия потърси подкрепа от Шанкайската организация за сътрудничество на срещата на 28 август 2008г. в Душанбе, организацията отказа такава. Вместо това прие декларация, която осъжда използването на сила и призоваваше за респект към териториалната цялост. Това беше голям дипломатически шамар за Кремлин. Както Комерсант пише, ‘Съюзниците го (Дмитрий Медведев) предадоха’.

Китай и Либия

Дипломатическите усилия бяха ключови за успеха на западните сили в прокарването на резолюция на ООН, която формира правната основа за интервенция. След като Франция и Великобритания успяха да убедят Арабската лига да подкрепи създаването на зона забранена за полети, Китай започна политика на конструктивно въздържане. Както People’s Daily пише, ’Китайските действия в Либия показват дипломатическа зрялост’. Това остави Русия изолирана като единствения опонент на такава резолюция и руското правителство нямаше силно желание да продължи да се противопоставя. Всъщност, след края на Студената война Русия е доста въздържана в използването на правото си на вето, особено когато е единствената държава, която се противопоставя. Ако имаше клане в Бенгази, то Русия щеше да бъде обвинявана. Това доведе до Резолюция 1973, която даде право да се използват всички методи за защита на населението в Либия. Важно е да се отбележи, че Китай има силна връзка с новото правителство и е доста успешна, що се отнася до сделки с петрол.

Китай и Кримският полуостров

Досега Китай беше критична към действията на западните сили в Украйна, като дори ги нарече ‘мислене от времето на Студената война’. Всъщност, досега китайските държавни медии използваха Украйна като ‘аргумент за стабилност’. Скорошните събития, обаче, могат да доведат до промяна. САЩ предупреди Русия да не се намесва по никакъв начин. Олександър Турчинов, изпълняващия длъжността президент на Украйна, току-що обвини Русия в разполагането на военни сили в Крим.

Хеликоптери до международното летище в Севастопол

Все още няма реакция от Китай. Въпросът е дали това ще доведе до промяна на китайската позиция относно Украйна? Може ли да повлияе на китайската позиция относно Сирия? Времето ще покаже.

 
 
Коментарите са изключени за Защо реакцията на Китай относно конфликта на Кримския полуостров има значение?