Автор: Лола Монтескьо (още от Лола на http://chuime.bg)
Абе мразят ни чужденците и туй то! Не ни вземат в Шенген, едва ни пуснаха в ЕС, а в еврозоната само дето табели не са увесили: „Забранено за българи!“
Даже онзи ден чух, че в Германия имало тук-там някакви подобни надписи. В помещенията за душове към църквата в Дуисбург например. Там пишело: „Тук българи да не се къпят!“ Не мога да ги разбера какво им пречат толкова българите в неделя. Все пак неделята е ден за славене на бога, за постягане на колата и за къпане. Не са ли чували тези варвари, германците, за свещените неделни ритуали? Макар че като си спомня какво ми разказваше дядо, вероятно не са.
През Втората световна германците се настанили в селото му през зимата. Всяка сутрин се събирали около кладенеца, събличали се голи до кръста и започвали усърдно да се търкат. Че и със сапун! Превърнали се в атракцията на селата наоколо. Идвали старците от околността, загърнати във вмирисаните си кожуси, гледали зимната баня и цъкали учудено с език. От време на време загрижено подвиквали: „Ще се простудиш бе, момче!“ Ама германците не ги разбирали. После те си отишли, дошли руснаците и всичко си станало пак нормално. Те не се къпели, българите не се къпели, само дето товаришчите били и доста въшливи за разлика от селяните.
30-ина години по-късно майка ми също станала свидетел на деленето на балканци и европейци по линия на хигиената. В обществените тоалетни от Виена нататък имало кабинки само за българи. Не мога да се сетя на какво се дължи. Може би на несломимия творчески напън на българина. Като дойде музата – а е стара истина, че тя най-често идва в „тихото местенце“, и българинът не се удържа. Поддава й се и твори. Аз съм следвала в Софийския университет, там женските тоалетни от време оно са си един музей на малкото изкуство. И на голямото също. Ама да не влизаме в подробности. Макар че няма да се сдържа и ще спомена какво ми каза един приятел от Израел, дошъл да разгледа страната, спасила едно време родителите му. Като си тръгна, го изпратих до летището в София и той първо отиде до тоалетната. Върна се пребледнял, а ръцете си държеше неестествено встрани от тялото. Каза само: „Ние живеем в пустинята и от нея направихме рай, вие си имате рай, а правите от него пустиня…“
Но стига с тоалетната тема. Не искам да кажа, че чужденците не ни обичат, защото имаме екзотично отношение към хигиената. Не, те имат сериозен проблем с нас, защото знаят, че ние всъщност сме по-добри от тях. Влезте в който и да е форум и ще се убедите със собствените си очи. Вярно е, че засега прикриваме много успешно превъзходството си, обаче едно време, ехеее… Битката при Дойран, битката при Сливница, битката при Клокотница, че даже и онази при Ахелой. Който и да се е приближавал към нас, спуквали сме го от бой. Между другото този навик се съхранява и до днес в българската провинция, както и в някои части на „Люлин“, „Банишора“ и „Красна поляна“. Местното население там също първо бие, после пита. Евентуално. Така че чужденците с право се страхуват от нас и мислят как да ни унищожат.
Освен лошия спомен от миналото чужденците ни завиждат и за богатата история. Да не изброяваме подробно, но Орфей е българин, Спартак е българин, Булгари в Италия и той е българин, Кристо, дето опакова Райхстага, пък даже е от Габрово. Да не припомняме и че Георги Димитров, дето преди това уж го подпалил, също е българин. Българин е участвал и в правенето на ефектите на „Междузвездни войни“, абе въобще…
Аз винаги ги изброявам тези хора, когато някой чужденец ме пита за средния доход на българина. Щото ние пари може да нямаме, ама имаме история. И археология също!
България е на трето място по археологически находки в света след Италия и Гърция. Това добре че го пише в бюлетините на ЮНЕСКО, че иначе е трудно да се повярва. Трябва човек да мине с трамвая по „Дондуков“, за да се убеди. Там има тук-таме камъни, свидетелстващи за великото ни минало. Ако те не стигат като доказателства, може да се мушне една скара в ресторанта над амфитеатъра, за да се разбере, че и преди хилядолетия е имало култура. Самият амфитеатър не се вижда, но пък скарата е много хубава. България е древна държава и който не вярва, да иде до Стария Пловдив. Може и до Несебър, ама през зимата, че лятото от покривки и гащи не се вижда много. Знам какво се питат сега чужденците, но не, Кристо не е от Несебър, от Габрово е.
В София нямаме много стари къщи, защото такава е традицията. Или чужденците ги бомбардират, или ние. В смисъл чакаме да рухнат и после пращаме фадромата. В София по принцип сме големи чистници.
Всичко, дето е старо, го разчистваме. И амфитеатри, и възрожденски къщи, и мавзолея. Но това не означава, че сме се отказали от уюта и красотата на древността. Ако се разходите в панелните квартали, ще видите всички тези неща, построени наново. И възрожденските къщи, и болярските палати, една къща охлюв, едно умалено копие на „Сан Суси“, а в „Младост“ до „Деница“ застроиха тревната площ с нещо като мавзолей.
Имаме и много църкви. В София само колко са много, да полудееш направо. На мен даже ми се струва, че са ни нещо в повече. Може да ги намалим, кой ходи в днешно време на църква? Примерно от „Св. Александър Невски“ става прекрасен мол. Мол „Невски“! Няма нужда даже да го освещават.
И хубава природа също имаме. Онзи ден се разхождах край Панчарево и в пристъп на патриотизъм затворих очи и си представих какво има под боклука. Честна дума, дъхът ми спря от възхищение. Така че имаме много за хвалба пред чужденците и те трябва незабавно да спрат да ни гледат с подозрение и да се чудят как да ни унищожат. Съветвам ги да ни се доверят и да изчакат малко. Ние сме талантливи и предприемчиви, така че ще свършим тази работа и без тях.