Вода на малко бебе

| от |
kalinka mihailova

Калинка Михайлова

Калинка Михайлова през последните 10 години работи в банка, където се занимава с обучение на служители. Води многобройни семинари за продуктови обучения и т.нар. soft skills знания, а също така провежда онлайн обучения. Самата тя става отново ученичка, когато излиза по майчинство. Присъства на множество лекции и курсове за настоящи и бъдещи родители, прочита солидно количество литература за отглеждането и възпитанието на деца. Обогатява придобитите знания ежедневно в отлеждането на своето малко дете, а практиката е най-добрия учител. В поредица от статии споделя своя опит в полза на младите майки.

Още от Калинка Михайлова


Възрастен човек може да оживее без храна няколко седмици, но само около седем дни без вода. Консултантите по кърмене, подкрепени с препоръките на Световната Здравна Организация твърдят, че в кърмата се съдържа 88% вода и новородените бебета, които не са на изкуствено хранене, набавят достатъчно вода от кърмата. Това при условие, че се кърмят на поискване.

Някои от педиатрите в България, които не са запознати с препоръките на СЗО за кърмените бебета, препоръчват на майките да дават вода на новородените си деца, а някои от тях дори препоръчват да се слага захар във водата. Други пък напълно отричат тази практика за здравословна. И едните и другите имат своите основания. Тези, които са против захарта, обясняват, че има вероятност така децата да свикнат да търсят сладко и да изградят вредни хранителни навици още от раждането си. Стоматолозите пък ще Ви предупредят, че захарта вреди дори на непорасналите още зъби. Защитниците на захарта във водата на бебетата обясняват, че така се получава нисък процент глюкоза, която подсилва детския организъм и му помага по-бързо да се справи с типичната за новородените физиологична жълтеница. Те смятат, че малкото бебе няма да привикне към сладката вода и може спокойно захарта да бъде спряна след време.

В горещо време или при други обстоятелства, например при повишена телесна температура, нуждата от вода е по-голяма.

„Опасността от обезводняване се състои основно в това, че със загубата на течности организмът губи и запасите си от соли и микроелементи, затова при сериозно обезводняване се предлага не вода, а солеви хидратиращи разтвори. Майчиното мляко помага по-ефективно при обезводняване в сравнение с водата, тъй като е с високо съдържание на необходимите за съществуването на организма соли и микроелементи.” (Източник: Ла Лече Лига – www.lllbg.org)

Специалистите казват, че бебетата, които са на смесено хранене или изцяло хранени с адаптирано мляко, трябва да консумират и вода, отделно от тази, в която е разтворено млякото им, но никой не може да каже какво количество.

А как стоят нещата в природата? Животните носят ли вода на новородените си? Слагат ли захар във водата те? А ако малкото животинче само стигне до източника на вода и отпие, както правят родителите му, те спират ли го? Контролират ли колко вода да изпие?

Аз не съм нито консултант по кърмене, нито педиатър, аз съм най-обикновена майка. Силно вярвам в това, което природата ни е предопределила и най-вече на инстинктите на малкото човече. Водя се от принципа, че всяка крайност е грешна и истината винаги е някъде посредата. Водена от моето убеждение, че детето ми най-добре може да определи дали има нужда от вода, освен тази, която си набавя чрез кърмата, още от раждането му почнах да му предлагам вода. Винаги след хранене, за да съм сигурна, че не я изпива от глад. Има логика твърдението, че бебешкото коремче е твърде малко и ако се напълни с вода, след това няма да може да побере достатъчното количество мляко, необходимо на детето да се нахрани. Никога не съм залъгвала глада на малкия човек с вода, независимо дали през деня или нощта. Моето дете пиеше водичка през първите си две седмици, докато беше с физиологична жълтеница, след което тотално я отказа. Изцяло кърмене бебе на поискване не е отпивало от предлаганата вода с месеци, докато не започна да се храни с „човешки храни”. След захранването на детето през шестия му месец, то започна да отпива по малко от водичката, но количествата бяха съвсем минимални до навършването на едногодишна възраст. С напредването на възрастта се увеличават. Не мога да кажа дали, заради това, че никога не съм слагала захар във водата или храната му, но детето предпочита водата пред всяка друга течност. Не пие подсладени сокове. След едногодишна възраст започна да пие и домашно приготвен айрян, който се прави само от кисело мляко и вода, също много го харесва.

Всяка майка знае най-добре какво е добро за нейното дете. Няма универсални рецепти за отглеждането, защото всяко дете е различно. Ако се водим от самото дете и неговите нужди, няма как да сбъркаме!

 
 
Коментарите са изключени за Вода на малко бебе