Украйна: Ефектът на пеперудата

| от |

Автор : Бисер Манолов (http://www.bissermanolov.com)

Може ли размахът на крилата на пеперуда в джунглите на река Амазонка да предизвика торнадо във Флорида? По-импулсивните хора с проблемно малък брой прочетени книги незабавно ще отнесат този въпрос в графа „откровени глупости“. Други ще се замислят, но смущението ще надделее и мисълта им ще прескочи на по-познати теми като „всички политици в затвора“, „да не разпродаваме земята на дедите ни на чужденците“ или най-любимата напоследък „кой, кой, кой?“.

big

Допускам обаче, че има и едни 0,8%, които ще приемат провокацията по темата „Ефектът на пеперудата“. Става въпрос за следното. В теорията на хаоса чрез този метод се измерва зависимостта между промяната в началните условия и огромните последствия, които настъпват в състоянието на системата на по-късен етап. Този ефект се изследва от Едуард Лоренц и има пряко приложение най-вече при прогнозиране на времето.

Нека за момент да си представим Карл Маркс в ролята на пеперудата или пък Джон Атанасов. Какво щеше да стане обаче, ако мечтата на Карл Маркс бе да стане футболист на „Лудогорец“, а пък тази на Джон Атанасов – да се отдаде на писане на любовна лирика? Впрочем, ако човек се замисли настина сериозно, всичко започва от „крилата на пеперудата“.

През последните дни пеперудата размаха неистово крила и ефектът достигна до Киев. Не знам дали е консумирала в непремерени дози енергийни напитки, но голямо махане падна. Толкова голямо, че някои политически анализатори го нарекоха „малката студена война“. Разбира се, че е възможно възникването на спор по отношение на това „кой е пеперудата“. Янукович или хората от площада. Ето, виждате ли, че навсякъде по света в един момент въпросът „кой?“ води до смяна на властта. Дали обаче самата пеперудата не пита: „Кой е пеперудата?“ Ами ако около нея няма огледало, как ще разбере, че трябва да размаха собствените си крила, без да ги вижда?

Спомняте ли си как се лови пеперуда? Или с бързо движение в шепите, или когато е кацнала и хващате крилата й само с два пръста. Руският президент заяви, че няма да напада Украйна, но запази правото си на военни действия. Ако отново бъдат застрашени интересите на руските граждани – щип с двата пръста за крилата. Сигурен съм, че едно от любимите, но несподелени хобита на президента Путин е да лови пеперуди. Ама много обича, на лицето му е изписано.

От крилата на пеперудата се развихри тотално цунами на фондовите пазари по света. През последния работен ден на миналата седмица големите борси заличиха средно между един и два процента от пазарната си капитализация. Чак когато „ловецът на пеперуди“ отпусна лекичко крилата, оптимизмът на борсите се завърна. Впрочем от крилата на пеперудата не тръгват само урагани. От тях тръгва и дъждът в пустинята.

САЩ ще налеят незабавно 1 милиард долара в Украйна. Европа и МВФ също са готови за действие. Чудя се, дали, ако пеперудата е кацнала върху зелени банкноти, ще има какъвто и да е ищах да размаха крилата си. Впрочем дали пеперудата размахва крилата си само когато е гладна? Руският премиер Дмитрий Медведев е наредил на своя финансов министър да подготви между два и три милиарда долара заем за Украйна. С тези средства обаче Киев ще трябва да си изплати задълженията към „Газпром“. От друга страна, САЩ анонсираха, че отпуснатите от тях средства ще бъдат насочени основно за погасяване на газовите задължения. Колко интересно! Не мога да разбера коя е основната храна на пеперудата – газ или долари, или и двете. Всички усилия явно са насочени в посока пеперудата да не разтвори крила отново.

Чудя се дали има пеперуди в България? Говоря за пеперуди с крила обаче. Гледам, че пак плъзнаха гъсеници, претендиращи, че са пеперуди. Нови, с нов морал и неопетнени. Особеното за тях обаче е, че липсата на крила е компенсирана с наличието на големи уста. Не знам дали „ефектът на крилата“ може да бъде заменен от „ефекта на устата“

Истината е, че от говоренето на тези хора действително става течение, но от него най-вече за пореден път да настине цялата нация. Имам една любима притча за пеперудата. Тя гласи: „Някога, много отдавна, живял в древен град прочут Мъдрец. Той бил известен с това, че намирал отговор на всички зададени му въпроси. Затова хората много го почитали и често ходели при него за съвет. Веднъж, подразнен от славата на своя учител, един от неговите ученици решил да злепостави Мъдреца пред всички, като му зададе въпрос, на който той да не успее да отговори. Младежът отишъл до близката ливада, уловил най-красивата пеперуда и я затворил в шепите си. В отчаяния си опит да се освободи, пеперудата пърхала с криле и го гъделичкала по дланите. Усмихвайки се ехидно, ученикът отишъл при Мъдреца и го попитал пред събралото се множество:
– Учителю, вие твърдите, че имате отговор за всеки въпрос. Аз държа в ръцете си една пеперуда. Щом знаете всичко, кажете ми – жива или мъртва е тя?
Докато изричал думите и гледал с надменен поглед, младежът здраво стискал ръцете си, където била затворена пеперудата. Ако Мъдрецът кажел, че е мъртва, той щял да я пусне да отлети, за да го опровергае. Но ако кажел, че е жива, той бил готов във всеки миг да я смачка в подкрепа на своята истина.

В този момент, без дори да повдигне глава и да го удостои с поглед, Мъдрецът отвърнал:
– Синко, всичко е в твоите ръце…“

Та по отношение на пеперудите в България явно се налага внос отвън. Само да не са китайски. Също така трябва да внимаваме с „ловеца на пеперуди“. Според мен обаче той вече е тук. Също така е важно да успеем да запазим крилата на пеперудата сухи. Проблемът идва от това, че много говорим, а когато говорим много, много плюем най-вече върху крилата на пеперудата. Горката пеперуда! Пеперуда с мокри крила не ни върши работа. Също така ни трябва пеперуда „на длани“, а не „между длани“. Нали така?

Украинските събития дават сериозни поводи за размисъл и за това, което се случва в България. Всички политици говорят за промяна, рестартиране, реформи, реорганизации, а истината е, че на хората просто им писна от хаоса в политиката и икономическата стагнация. Двата проблема са, образно казано, дланите, между които е заклещена българската пеперуда. Да, тя е тук. Само се огледайте!

 
 
Коментарите са изключени за Украйна: Ефектът на пеперудата