Повечето американски първокурсници мислели, че Микеланджело е компютърен вирус, а Бетовен – куче. Ега ти тъпите парчета са американците, чувам как кънти из форумите. Ми да, малоумници са, пригласят разни.
Преди двайсетина разкарвах като екскурзовод американски колежани, които тепърва четяха Уолт Уитман, а аз бях чел куп стихотворения от „Стръкчета трева“ още на 15. Но всички до един знаеха първата поправка на Конституцията си. Аз пък помнех оня член първи на нашата – за Великата наддържавна партия. Не че я бях чел старата Конституция…
Те бяха наясно с правата си. Както и да се е променяла американската Конституция от времето на бащите на държавата като Джеферсън и сие, първата поправка заковава, че Конгресът няма да прави закон относно утвърждаване на религия, или на свободното й упражняване; или ограничаване свободата на словото, или на пресата; или правото на хората мирно да се събират, и да подават петиция пред правителството за поправяне на неправди.
В България и да наизустиш Конституцията си, все тая. На кой му пука за конституционните ти права като гарантирано здравеопазване например? (Виж, това липсва в американската, но поне не са излъгали…А и там колективни права няма гарантирани, само индивидуални.)
Така че начетеност и познания не означава непременно знания, опит, умения и можене. Още повече – среда, в която да бъдат развити. Иначе блестящите възпитаници на Софийската математическа гимназия например нямаше да поемат към Харвард, а към Пернишкия университет.
Въпросът не е дали знаеш кой е Бетовен, а дали си го слушал? Освен Одата на радостта, разбира се, която е химнът на Европа. Не съм сигурен колко души бг студенти знаят, че е на Бетовен – и колко още че е част от Деветата симфония…
Какво пък? И възпитаникът на Колумбийския университет Буш (Обама също е учил там) като президент беше казал, че „Саддам е убил всички Мандели“ и така „погреба“ приживе южноафриканския президент Нелсън Мандела. А Колумбийският университет, както и да го погледнеш, си е в елитния кръг американски университети, известен като „Бръшляновата лига“.
Уау, Бразилия е голяма, възкликна Буш през 2005 г., когато бразилският президент Луиш Инясиу Лула да Силва му показа карта на страната. Преди това беше попитал предшественика му: „А вие имате ли черни?“ Но допреди президентстването си Буш беше посещавал май само Мексико – в смисъл на чужбина.
Ние пък си имахме кандидат за еврокомисар (Румяна Желева), който не знаеше, че в Сомалия няма правителство. Както е и съмнително, че може да покаже на глобуса Аденския залив. Както злъчно отбеляза Андрей Райчев, тя изпя „Кен Лий“ на Европарламента… CNN пък направи новина от пеещата го Валентина Хасан.
Една друга бивша вече наша министърка на културата беше припознала Оскар Уайлд за автор на пиесата на Александър Островски „И най-мъдрият си е малко прост“. Колко е важно да бъдеш сериозен (по Уайлд), нали… А Чилова май с друго не я запомнихме. Сещам се, добре изглеждаше на снимки.
Като ученик, стържейки с пила някакво тенеке в часовете по трудово обучение, си мислех, че много по-умно да ме научат как се правят сандвичи например, над които майка ми се бъхташе сутринта. През това време съученичките ми се учеха да бродират – страхотно умение, няма що, сякаш ще продават гергефи на сергиите зад „Александър Невски“. Сега чета как в САЩ преподават инженерни науки на 7-годишните. И е адски тъжно, като зная какво преподават на 7-годишния ми племенник в българско държавно училище.
Ако ерудицията можеше да се трансформира в капитал, то голяма част от хората, които познавам, щяха да са мултимилионери. Но от този капитал в тази страна все още никой не се интересува. Най-малко самата държава…Каквото и да е нейното лицево управление. Пък и те самите са ужасно непрактични и нерационално мислещи.
Що се отнася до това кой е Микеланджело? Справка в нета – слава богу, че го има. За Бетовен един сърч в you tube Ivo Pogorelich + Beethoven ще свърши работа на първо време.
Както казва Стив Джобс, важното е да може да се свързват точките. А той и колеж не е завършил.
Бел. ред.: Текстът е от Webcafe.bg, а точно в този момент хиляди обсъждат в социалките колко са тъпи американците и как ще се изберат Тръмп за президент. Сякаш президентите и премиерите, които ние избираме са безупречни. Някои неща не се променят.