Павел Аптекар, журналист и историк. Колумнист на вестник „Ведомости“, където е публикувана неговата статия.
Ще се превърне ли Индия в алтернатива на Китай? Темповете на прогрес на Индия зависят от това, доколко тя успешно ще използва своите демографски ресурси.
Индия е способна да се превърне във водеща световна сила не само по брой на населението. Тя ще може да се изравни с Китай по обем на икономиката. Някои експерти прогнозират, че това ще се случи още през 2030 година. През 2012 Индия отстъпваше на Китай по БВП повече от четири пъти /1,9 трилиона долара срещу 8,2 трилиона/. Темповете на прогрес на Индия зависят от това, доколко тя умело ще се разпореди със своите ресурси, по-конкретно демографски. Индийското население в периода 2003-2012 нарасна с повече от 160 милиона души или с 14,5%. През същия период населението на Поднебесната се увеличи със 70 милиона души или 6%.
Демографските тенденции са способни да повлияят на икономиката на двете страни. В Китай строгата политика на намаляване на раждаемостта може да се превърне в депопулация, което в бъдеще ще доведе до увеличаването на дела на нетрудоспособното население, увеличаването на социалните разходи и оскъпяването на работната сила. Демографската политика на Делхи е по-мека. В бъдеще това ще даде допълнителни ресурси за пазара на труда, развитието на вътрешното потребление и икономиката като цяло. Умелото използване на многобройното младо поколение, повишаването на неговия човешки капитал и използването на високотехнологичните отрасли ще ускори растежа на индийската икономика /средно 7,8% годишно в периода 2003-2012/.
Ориенталистът Леонид Гринин в статията „Дракон и тигър: модели на развитието и перспективи“ отбелязва, че Индия съществено се различава от Китай по структурата на своята икономика. Там държавата също играе значителна роля в икономиката, но повече, отколкото в Китай, развит е частният капитал и малкият бизнес, работят 45-50 милиона малки и микрофирми, по-развита е сферата на услугите, малките и средните високотехнологични компании. Накрая, значителна част от населението говори добре английски език. Ниските заплати в индийския хайтек водят до изтичане на мозъци в САЩ и Европа. Но свободните места бързо се запълват от млади амбициозни служители, а имигрантите активно участват в обмяната на идеи и технологии. Освен това, Индия е страна с демократично устройство, по-гъвкаво и бързо реагиращо на съвременните предизвикателства.
Някои предимства на Индия могат да се превърнат в допълнителни проблеми. Голяма част от младите хора, особено в селските райони, създават проблеми в образованието и рискове за многомилионна безработица при забавяне на темповете на растеж. Освен това, политическият строй на Индия не позволява да се влагат пари в мегапроекти в ущърб на социалната сфера. /БГНЕС