След като Ралица Василева си тръгна, CNN остана без своята усмивка

| от |

Соня Спасова

Усмивката на CNN. Така наричали нейните колеги в щатския тв гигант Ралица Василева. Българката работи там 23 години, докато на 18 ноември сама обяви, че се разделя “със семейството си” в CNN. Направи го в профила си в туитър, където има близо 7000 последователи.

В краткото си описание в профила Ралица Василева е написала, че обича политиката, пътуванията, рисуването и йогата. Към това хората, които са близки, добавят още – страхотен професионалист и великолепен приятел. Казват още, че е много затворен човек, но в същото време – и един от най-обичаните служители в CNN.

Ralitza Vasileva1

Българката, наложила се в световната медия, има изключително богата обща култура – от политика през култура до спорт. Всичко това намира доказателство не само чрез темите, за които може да говори в съвсем приятелски разговор, но и в нейната работа. Правила е интервюта с политици като Михаил Горбачов, Бенямин Нетаняху и Хенри Кисинджър. Василева беше и продуцент на поредицата на CNN “Есента на промяната” за 20-ата годишнина от падането на комунизма в Централна и Източна Европа. И наред с това – сред материалите се нареждат и филми като този за българския художник портретист Росен Райков, който от години живее зад океана.

Английски език

Ясно е, че за да успее да се наложи като водеща в чужда телевизия, Василева има брилянтен английски език. Учила го е още докато живяла като дете няколко години в САЩ. Там баща бил дипломат в българското посолство. Пак със семейството си е живяла и в Индия. Когато се върнали в София, продължила да учи в английска гимназия, а после е завършила и английска филология в СУ “Св. Кл. Охридски”.

И някак хем случайно, хем не толкова пак заради английския език се докоснала до журналистиката. Първо – през 1987 г. започнала работа в БНР като преводач и диктор, а после станала и репортер. Около година е работила и в БНТ.

Като легенда обаче се носи нейният разказ как през 1991 г. заминала за САЩ, за да кара стаж в медията на Тед Търнър. Тогава имала 20 долара в джоба си и син на 7 г., без да знае на кого би могла да разчита. Но там харесали репортажите, предложили едногодишен договор. През 1992 г. става водеща на предаването CNN World Report. После договорът бил заменен с нов, 3-годишен.

Разказва, че не се е чувствала като чужденец в голямата корпорация. Още повече, за нея е напълно нормално в един ден да работи с главен редактор от Филипините, продуцент от САЩ, редактор от Канада, гримьорка от Сомалия и асистент от Гана. А след това – да смени на стола пред камерата водещ от Австралия.

Да се задържиш на екран в огромната тв машина, със сигурност никак не е лесно. Трябва да си постоянно в час за всички международни събития и да си спокоен и добре подготвен, за да реагираш при извънредна ситуация в ефир. Самата тя разказва в интервюта за “Труд”, че закусва, докато чете вестници и сайтове и се “гмурка в света на новините”.

Хора, които я познават, разказват, че скоро след като се установила в САЩ, много деликатно започнала да помага и да работи за положителния имидж на страната ни, като я представя пред представители на бизнес и културния елит в САЩ. Става дума за началото на 90-те години на миналия век, когато България ни тъкмо се “отваря” за света.

Между САЩ и България

През годините Ралица Василева често се връща в България, където са нейните родители. “Моето сърце винаги ще бъде и в двете държави – предполагам, че ще бъда винаги някъде по средата – може би в Атлантическия океан”, отговаря тя на шега на въпрос каква се чувства повече – българка или американка. Споделя, че обича да пътува в градския транспорт и точно това най-много липсвало в Атланта. Тя живее в нейните покрайнини и заради това се налага да се придвижва основно с кола.
И въпреки всичките си постижения, Ралица е изключително срамежлив в добрия смисъл на думата, човек, разказват нейни приятели.

Нея няма да я видите в скъпи ресторанти, както някои други водещи от CNN. Впечатлен от чара и железния професионализъм, Иън Андерсън от рок група Jethro Tull посвети песен – Not Ralitsa Vassileva. Певецът Рики Мартин също е сред нейните най-големи почитатели.

Съвсем скоро ще стане ясно дали усмивката на Ралица Василева ще грее от някоя друга телевизия. Или просто ще сгрява хората, с които ще работи, но зад кадър. Както “Труд” вече писа, възможно е скоро да заработи като продуцент в телевизия, собственост на CNN в Сърбия./ Труд

 
 
Коментарите са изключени за След като Ралица Василева си тръгна, CNN остана без своята усмивка