Емили Раухала
Как всичко може да се промени за 5 години.
За последен път самолетът на президента Барак Обама кацна на летището в Пекин през ноември 2009 г. Американската икономика беше в депресия, Обама беше смел, харизматичен и в отлично настроените благодарение на големите надежди и промени, той обещаваше преориентиране на Изток, което наричаше „обвързване с Азия“. Тогава той се срещна с невъзмутимия китайски лидер Ху Цзинтао, при който страната отбеляза бързо развитие, на който ще бъде запомнен единствено за неговата абсолютна неизразителност.
Днес американската икономика отново е в подем, но Обама и силно отслабен в политически план. Този път той ще се срещне със своя нов китайски колега президента Си Цзинпин. Идвайки на власт, Си Цзинпин се изяви като грамотен и съобразителен лидер, което беше в контраст с пасивното поведение на неговия предшественик. Когато в Поднебесната се забави растежа, той бързо консолидира властта и се избави от съперниците, заради което често е сравняван с такива силни лидери, като Мао Цзедун и Дън Сяопин. Неговата цел е „възраждането на китайската нация“. И той достатъчно ясно говори за „китайската мечта“.
Колко е променлива фортуна. Макар атмосферата на провеждащата се тази седмица срещата на върха на Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество /АТИС/ да е доброжелателна, там все пак ще има настроения от типа „ах, как всичко се промени!“. „Обама често бе казвал: „Да, ние можем“, във връзка с което хората очакваха твърде много от него. Но неговото президентство се оказа вяло и безсмислено, и той почти нищо не можа да предложи на своите привърженици“, с презрение заяви авторът на една особено рязка редакционна статия във вестник „Глобал Таймс“, който има стабилни връзки с китайската държава.
Но срещата им може да породи не само злорадство. Основните срещи ще се проведат в сряда в Дома на народните събрания, откъдето Обама ще излети на юг в Бирма, която официално се нарича Мианма, а от там за срещата на Г-20 в Австралия.
Макар преговорите между Си и Обама и да не донесат напредък в по въпроси като човешките права, кибершпионажа или спорните територии в Южнокитайско море, двете страни настояват, че има потенциал за положителни стъпки, възможно, в сферата на климатичните промени или в съвместната борба с тероризма. А освобождаването от севернокорейски затвор на двамата американци в навечерието на пристигането на Обама може да стане основа за разговори между тях затова, как ще градят отношенията си с младия диктатор от Пхенян Ким Чен Ун.
САЩ твърдо ще настояват за сключването на търговски пакт, носещ названието Транс-Тихоокеанско партньорство /ТТП/. Това е споразумение между 11 страни начело със САЩ, което най-накрая ще стартира дългоочакваното „обвързване с Азия“. Държавният секретар Джон Кери нарече това „битка, която ние сме задължени да спечелим“.
Но проблемът се състои в това, че Китай, който не влиза в ТТП, настоява за сключването на отделен договор, носещ названието Зона за свободна търговия в Азиатско-Тихоокеанския регион. По този и други въпроси позицията на Пекин е пределно ясна: ще проявим добра воля, но е настъпила нова епоха и нея ние можем да играем по нашите правила. /БГНЕС