Джеф Нойман, сп. „Нюзуик“
Хълмистият град Йоуаиа в Ливан близо до границата с Израел може би не звучи като най-доброто място за скъпи вили. Там обаче от няколко години масово се строят луксозни къщи, а сред жителите на града се носи слухът, че те принадлежат на членове на шиитската политическа и военна група „Хизбула“.
В продължение на дълги години организацията, която е призната за терористична от САЩ, се радва на помощ от ливанската управляваща Партия на бога. Тя се държи на власт вече 30 години благодарение на иранската щедрост, богати чуждестранни диаспори и политически игри и през всичките тези години помогна на много шиити да забогатеят.
Добрите времена за „Хизбула“ обаче може да са на привършване. Иранските доходи от петрола, които подхранваха групата с милиони долари годишно, изглежда пресъхват. Причините са не само поевтиняването на черното злато и санкциите на Запада срещу Техеран, но и санкциите заради ядрената му програма, както и развитието на американската фракинг индустрия.
Резултатът е, че Иран рязко намали средства, които предоставя на своите ливански приятели. Според командир от редиците на „Хизбула“, представящ се с фалшивото име Халил, много членове на организацията получават по-късно парите си, а за някои те са доста намалени.
Това обаче не е първият път, в който партията има финансови проблеми. През лятото на 2008 г. петролът достигна до 147 долара за барел, преди да се смъкне до 32 долара. Според анализатори в резултат от това Техеран е бил принуден да намали спонсорството си за „Хизбула“ почти наполовина. Според Халил обаче сегашната криза е много по-дълбока. „Сега поне ще можем да видим кой стои до нас не само заради парите и другите видове подкрепа“, казва той.
Финансовите несгоди на организацията идват в най-неподходящото време. Наскоро групата разкри шпионин на еврейските тайни служби МОСАД във високите етажи на управлението си. В същото време военното й крило докладва за загинали най-малко 1000 свои бойци в гражданската война в Сирия. И докато „Хизбула“ дава заявки да поеме все по-важна роля в сраженията срещу „Ислямска държава“ и сирийските бунтовници, конфликтите заплашват все повече да намалят ресурсите й. Това е и причината Матю Левит от Института за близкоизточна политика във Вашингтон да отбележи, че сегашната криза е най-значителната.
И докато експерти очакват положението с цените на петрола да се задържи, съкращенията на средства в „Хизбула“ могат да достигнат до крайности.
Ум Айман, вдовица на средна възраст от Дахие, предградие в Бейрут, от където „Хизбула“ набира голяма част от войниците си, казва, че синът й също е част от организацията и се сражава в Сирия. В последните седмици обаче групата рязко е намалила парите, които предлага на близките на своите войници. „Сега нашето семейство получава само половината от медицинската помощ и лекарства, от които се нуждае“, казва тя.
Кризата обаче води и до намаляване на социалните услуги, които „Хизбула“ осигурява, както и на плащанията на нейните ливански политически съюзници. Според Халил един политик от религиозното малцинство друзи взима обичайно 60 000 долара на месец. Сега тези средства са ограничени до 20 000 долара. Друг ливански политик, който е получавал възнаграждение в размер на 40 000 долара месечно сега получава 15 000 долара.
Според Левит „Хизбула“ е много притеснена. „Когато се позиционираш като партия, която покрива тези нужди, очакванията към теб нарастват“, казва той. / БГНЕС