С проходилка ли прохождаме!

| от |

Калинка Михайлова през последните 10 години работи в банка, където се занимава с обучение на служители.kalinka mihailova Води многобройни семинари за продуктови обучения и т.нар. soft skills знания, а също така провежда онлайн обучения. Самата тя става отново ученичка, когато излиза по майчинство. Присъства на множество лекции и курсове за настоящи и бъдещи родители, прочита солидно количество литература за отглеждането и възпитанието на деца. Обогатява придобитите знания ежедневно в отлеждането на своето малко дете, а практиката е най-добрия учител. В поредица от статии споделя своя опит в полза на младите майки.

Още от Калинка Михайлова


Първата крачка е голямо събитие в живота на всяко детенце и най-вече на неговите родители. Очакваме го с нетърпение, така както и първата усмивка, първата дума, първото „мамо, обичам те” и много други първи неща, за които знаем, че ще се случат, но когато това стане сме изумени, сякаш се е случило някакво невиждано чудо. С всички родители е така! Но трябва ли да бързаме детето да проходи и доколко това зависи от нас.

Ортопедите съветват да не помагаме на детето да проходи, водейки го за ръка или по друг начин. Естественият и здравословен път до прохождането минава през лазене, след което детето само почва да се изправя придържайки се за мебелите и други предмети от заобикалящия го свят. После започва да прави първите крачки, подпирайки се за тях и въпрос на време е започне да се придвижва все по-уверено, намерило собственото си равновесие и в един момент да пусне предмета, за който се държи.

В днешния свят има много приспособления, с които можем да помогнем на детето да почне да се придвижва по-бързо и лесно до интересните за него неща от света наоколо. Най-често използваните са проходилките и коланите за прохождане.

Коланчетата за прохождане помагат на родителите, които нямат търпение прохождането да се случи по-бързо и вместо да се прегърбват държейки детето за ръцете (или качулката) да го водят „на каишка” с по-малко болка в кръста. Това обаче не помага на детето да проходи, дори напротив. Детето свиква да бъде придържано от каишките, несъзнателно навежда горната част на тялото си по-напред и така измества центъра на тежестта си. При последващ опит да ходи без каишки, има голяма вероятност да се наведе и да падне напред. Друго, което се случва е, че придържано от каишките, детето няма възможност да пада. А правилното и безопасно падане е част от процеса по учене да ходи. Ако се оставят да прохождат сами, децата много бързо се научават как да падат така, че да не се наранят и съответно се научават как да стават. Няма как, минава се и през това. Все пак коланчето може да се използва, но е по-добре да не се опъва, а да се държи хлабаво (детето да не го усеща) и да се дръпва от родителя само в случай, че детето се е засилило да пада на неподходящо място (остър ръб).

Проходилките, при които детето седи, също не помагат да проходи. В тях децата по-скоро се возят, като се отбутват с крачета, няма общо с ходенето. Те обаче са много добър начин, майката да се освободи за няколко минути, като остави бебето да се забавлява, а тя има възможност да свърши някаква работа, като същевременно е спокойна, че бебето е на безопасно място.

Има проходилки, които се бутат с ръчички. Те са чудесен начин детето да се придвижва на места, където няма мебели и други предмети, за които да се държи. Стабилни са и високо проходими – могат да се използват и вкъщи и навън. Бутането на бебешка количка за кукли или за пазаруване или камионче с облегалка е подобно, но те не са толкова стабилни в повечето случаи и е възможно да няма къде детето да стъпва, като това налага отново да се навежда напред и да измества центъра на тежестта си.

Не забравяйте, че най-полезно е детето дълго да лази, преди да проходи, така се укрепват всички мускули и сухожилия на гръбнака, на тазобедрените стави, развива се моториката и подготвя малкото човече не само да проходи, но като проходи то да е стабилно и с минимум падания и инциденти. Не се страхувайте, че детето ще се изцапа, докато лази, има научно изследване, което намира връзка между отглеждането на деца в по-стерилна от естествената среда в развитите страни и развитието на диабет в детска възраст. Цапането помага на детето да изгради нужния му имунитет.

Друго, което може да подготви детенцето за прохождането е редовното правене на масаж и гимнастика за превенция на изкривявания и за укрепване на мускулите.

Не забравяйте, че ходещото дете по-бързо ще бяга по детската площадка, по-бързо ще се катери и по-бързо ще прави бели!

 
 
Коментарите са изключени за С проходилка ли прохождаме!