Калинка Михайлова през последните 10 години работи в банка, където се занимава с обучение на служители. Води многобройни семинари за продуктови обучения и т.нар. soft skills знания, а също така провежда онлайн обучения. Самата тя става отново ученичка, когато излиза по майчинство. Присъства на множество лекции и курсове за настоящи и бъдещи родители, прочита солидно количество литература за отглеждането и възпитанието на деца. Обогатява придобитите знания ежедневно в отлеждането на своето малко дете, а практиката е най-добрия учител. В поредица от статии споделя своя опит в полза на младите майки.
В продължение на статията „С новородено у дома – ами сега”
Едно от най-големите предизвикателства за младите родители е къпането на бебето. Не се тревожете, бебетата обожават водата и това скоро ще стане любимото Ви време от деня. Банята обикновено се случва вечер и в това участва и таткото. В някои западни страни не къпят бебетата всеки ден, но аз Ви препоръчвам да го правите. То е не само за хигиена, а е и за закаляване, и за отпускане преди масаж и сън, и за удоволствие на малкото човече. Почнете банята половин час преди бебето да огладнее (това няма да е трудно, скоро ще знаете до секундата през колко време огладнява). Пригответе всичко необходимо на една ръка разстояние и тогава съблечете бебето. Предварително загрейте стаята/банята до 22-26 градуса (ако е лято, не е необходимо да охлаждате, независимо от температурата). Загрейте предварително ръцете. Вземете бебето от леглото/повивалника с две ръце, като проврете ръце под мишниците с леко разперени пръсти, така че палците да обхващат рамената отпред, а пръстите Ви се падат на гърба и под вратлето и малка част от главата. Внимателно го преобърнете върху лявата си ръка, така че коремчето му да е надолу. В това положение палецът и показалецът на лявата Ви ръка обхващат стабилно ръката на детето при рамото му (по-отдалеченото от Вас), а гърдичките му лежат върху дланта Ви (това е ако сте десничар). С дясната си ръка го придържайте за бедрото на близкото до Вас краче или за дупето. Дръжте бебенцето над ваничката, като крачетата му леко докосват дъното. Нека таткото, Ви полее от предварително подготвената кана с топла вода (37° C), като сипва върху главичката, но водата да пада първо върху ръката Ви. Измийте главата, зад ушите, подмишниците, между пръстите на ръчичките, гръбчето и дупето. Ако пъпчето все още не е паднало, с това къпането приключва.
Ако пъпчето е паднало – обърнете внимателно бебето с коремчето нагоре. Обръщането става като първо хващате близкото до Вас рамо с дясната ръка, след това преобръщате детето с коремчето нагоре. Сменяте ръцете на противоположното рамо, като държите до последно с дясната ръка, докато преместите лявата. Сега лявата Ви ръка минава под вратлето и плешките му и отново държи срещуположното рамо. Препоръчвам да използвате меко хавлиено шезлонгче, върху което да поставяте бебенцето, но пак го държите с лявата ръка, както е описано. С поливане първо върху ръката Ви, измийте коремчето и гънките на гениталиите и крачетата. Не е необходимо да използвате измиващи средства, но ако искате – изберете формула, която не съдържа сапун, не предизвиква сълзи и е с неутрално Ph.
След баня увийте бебето в мека хавлийка, най-добре бархетна пелена (или тензухена пелена, сложена в хавлийката) и подсушете телцето с попиващи движения, като наблегнете на всички гънки – зад ушите, на гушката, под мишниците и на крачетата. Отстранете внимателно мократа хавлийка изпод бебето и го поставете върху суха повърхност на бебешкия повивалник. Попийте ушната мида с клечки за уши с ограничител. Ако има нужда, почистете очичките с тампончета, напоени с физиологичен разтвор или преварена вода (да не е гореща). За всяко око използвайте индивидуален тампон. Почистването на очите е с избърсващи движения – от външния към вътрешния ъгъл на окото. Почистете нослето с аспиратор за нос. По-ефективни са тези, при които се засмуква с уста от родителя. Ако сметнете за нужно да втечните секретите, преди това използвайте спрей с морска вода или капнете физиологичен разтвор (продава се на дозички в аптеките). Обработете пъпчето по познатия начин, ако все още не е паднало (вж. статията от миналата седмица). Намажете цялото бебенце с бебешко олио с нежни движения, като наблягате на всички гънки. Започнете от зад ушичките, после вратлето, ръчичките, подмишниците, гърдички и коремче, гениталиите, гънките на крачетата и крачетата. След това внимателно преобърнете бебенцето по коремче и намажете гръбчето и дупето. Оставете бебето по коремче няколко минути (докато му е приятно). Когато бебенцето стане на месец, започнете освен мазане с бебешко олио, да му правите и масаж. Самото нанасяне на олиото също е своего рода масаж, но по-деликатен. Следва бързо слагане на памперса, бодито и гащеризончето и хранене. По време на мазането с олио/масажа, бебенцата се наслаждават, но обличането предизвиква неприятни емоции, така че се пригответе за малко плач. Приспивното кърмене бързо ще успокои и бебето и Вас.
Ще се справите и ще Ви хареса. Бъдете постоянно на разположение на бебенцето си, гушкайте се, пейте песнички, то обича топлината на тялото Ви и Вашия глас.
Ангажирайте таткото, нека бебенцето от новородено разбере, че родителите са двама. Важно е да започне да се чувства толкова спокойно в прегръдките на тати, колкото и при мама. Научете таткото, как той да държи бебенцето при къпане, а Вие му асистирайте, защото скоро детето ще стане много по-тежко и за Вас ще е трудно да го държите. Бебето се държи при къпане по този начин чак до 6 – месечна възраст, когато започва да седи. Не отказвайте помощ от бабите, но не за бебенцето, а за домакинството – нека те пазаруват, чистят и готвят, бебенцето има нужда от мама и тате. Не се поддавайте на манипулации, че видите ли, Вие не знаете какво да правите и трябва те да го къпят, обличат и т.н., но… това за бабите е една друга тема.
Вярвайте на инстинктите си и следвайте сигналите на бебето, Вие сте това, от което Вашето бебче се нуждае и само вие знаете най-добре как да се грижите за него, дори това да е първото Ви дете!
Калинка Михайлова