С новородено у дома – ами сега!

| от |

Калинка Михайлова през последните 10 години работи в банка, където се занимава с обучение на служители. Води многобройни семинари за продуктови обучения и т.нар. soft skills знания, а също така провежда онлайн обучения. Самата тя става отново ученичка, когато излиза по майчинство. Присъства на множество лекции и курсове за настоящи и бъдещи родители, прочита солидно количество литература за отглеждането и възпитанието на деца. Обогатява придобитите знания ежедневно в отлеждането на своето малко дете, а практиката е най-добрия учител. В поредица от статии споделя своя опит в полза на младите майки.


Докато бяхте бременна следяхте стриктно как се развива Вашето дете в утробата, съобразявахте се какво ядете и пиете и стискахте палци всичко да премине успешно, бебенцето да се роди живо и здраво…. на термин, раждането е леко… Всичко е наред! Малкото мишле е вече в прегръдките ви, болничният престой приключва …ами сега, как ще се справите у дома?!

Не бойте се, не е толкова страшно, нали сте чували ”Малки деца – малки проблеми”. Нуждите на новороденото най- общо казано са:

Сън

Храна

Хигиена (или да кажем Грижи за тялото)

Колко просто звучи, а – ето и повече подробности:

Сън – новороденото спи почти постоянно. Буди се само за храна, след което отново блажено заспива. Времето на бодърстване първоначално е много кратко и много бавно, постепенно се увеличава с възрастта. Важно е да се отбележи, че новороденото не прави разлика между ден и нощ и през първите седмици дневния и нощния режим няма да се различават никак – т.е. то често ще се буди за папкане и през нощта. Това е причината майката да е все недоспала, въпреки, че уж бебето постоянно спи и с тя с него – просто най-дългия Ви сън ще е около 3 часа, след което пак ще трябва да храните малката гладна ламя. Вашето бебенце и Вие с него ще спите най-добре, ако спите заедно. Не се бойте, няма да го разглезите, няма да му създадете лоши навици. Малката душичка има нужда от сигурност и спокойствие, а това е плътно до мама, да чува как дишате, да усеща как бие сърцето Ви. А и Вие не искате постоянно да ставате и да ходите до креватчето му да проверявате дали е добре или да го успокоявате, защото се е събудило само, уплашило се е и плаче сърцераздирателно. Колкото е по-спокойно бебето Ви, толкова ще е по-лесно и за Вас в тези трудни първи седмици.

Храна – естествено, най-добре е да кърмите бебето си. Кърменото бебе яде по-често, но пък плаче по-малко. Голямото предимство на кърменето е, че щом бебето се събуди имате възможност на секундата да го поставите на гърдата и няма нужда да ставате, да го оставяте плачещо и да стерилизирате шишета и т.н. Няма нищо по-хубаво от това след съня, веднага да дадете на бебо да суче и да продължите дрямката си и двамата. Много е удобно кърменето в легнало положение, като с бебето сте настрани – лице в лице. Хем спинкате (и двамата), хем се гушкате, хем бебето суче, когато реши. Кърмете бебето си на поискване, не гледайте часовника, щом се събуди, значи е гладно. Ако пък храните бебето с биберон, нека друг член на домакинството приготви млякото, а Вие не пропускайте мнооого да го гушкате, за да компенсирате липсващия близък контакт.

Грижи за тялото – ето това е трудното. Докато сънят и хапването са нещо съвсем естествено и се случват, някак от само себе си и инстинктите Ви помагат, …. за хигиената трябват повече знания и малко опит, който бързо ще придобиете.

Първо – памперсът. Сменяйте пелената на всеки 2 часа или по-често, ако видите, че има нужда – т.е. бебето е свършило „голямата” работа или пък памперсът е пропуснал и дрешките са мокри. Въпросът е обаче да уцелите точното време, защото бебето не обича тази процедура. Трябва да не спи, да не е гладно и да е в добро настроение, защото иначе много ще плаче, а това е много сърцераздиращо за всяка майка. Най-подходящо е да смените пелената веднага след сън, преди храненето, но само ако бебето още е сънено. Ако вече плаче от глад, оставете памперса за след храненето. Ще се учудите как малкото човече пълни пелените с „твърди” изпражнения почти на всяко хранене, т.е. около 10 пъти в денонощие. Най-добре е при всяка смяна, да измивате дупето с течаща топла (37° C) вода. Другият начин е да избърсвате с намаслени кърпички или кърпички, натопени в топла вода. Класическите мокри кърпички не са съвсем подходящи, защото са много студени за чувствителното бебешко дупе, а и оставят гънките мокри, което е предпоставка за подсичане. След измиването, подсушете старателно всички гънки с попиващи движения и намажете цялата памперс зона с нещо мазно – бебешко олио или бебешки крем, който не съдържа цинк. Кремовете, които съдържат цинк изсушават нежната бебешка кожа и се използват, само ако кожата е вече подсечена. Сложете памперса и дрешките и бързо нахранете бебето, то сигурно вече ще губи търпение.

Ако пъпчето на бебето все още не е паднало е необходимо при всяка смяна на памперс, да го обработвате. Това става като капнете 2-3 капки спирт върху него и с леки избърсващи движения оберете излишните секрети с едно памучно тампонче (може да използвате тампони за премахване на грим). Може да сложите след това и малко антибиотична пудра, само в първите дни.

Едно от най-големите предизвикателства за младите родители е къпането на бебето. Подробно за това, четете следващата седмица!

Калинка Михайлова