Гамал Гасим, телевизия „Ал Джазира“
Назначаването в неделя на бившия премиер на Йемен Халед Баха за вицепрезидент на страната показва, че Саудитска Арабия може би е осъзнала, че президентът Абд-Рабу Мансур Хади в действителност е част от проблема повече, отколкото от решението.
С оказването на натиск върху Хади да определи свой заместник в този критичен момент, кралството може би дава знак за политическите си планове за Йемен след прекратяване на своята военна операция. Също така е възможно Баха на практика да стане президент на Йемен, доколкото той е по-полярен сред големи прослойки на обществото от Хади.
Баха беше единственият политик, приет както от хути и партията на бившия президент Али Абдула Салех да стане премиер на Йемен след прословутото споразумение за мир и партньорство от 2005 г. между Хади, хути и други ключови политически играчи в Йемен.
През последните три години Хади управлява без вицепрезидент като избран президент на йеменското преходно правителство, разчитайки на група слаби съюзници без ясна политическа визия как се управлява страната. Отсъствието на вицепрезидент изостри течащата политическа и конституционна криза в Йемен, когато Хади временно беше в оставка, докато за кратко хути го държаха под домашен арест.
По-късно бягството на Хади в Аден и последващото му преместване в Саудитска Арабия, за да помогне при координирането на операция „Решителна буря“, отново повдигнаха въпроса дали е необходим вицепрезидент. Поради което не е изненадващо решението на хути да назначат Баха за вицепрезидент.
Освен това Баха беше единственият високопоставен политически лидер, който беше освободен от хути, вместо да бяга от техния контрол, което дава знак, че хути не се чувстват застрашени от неговото освобождаване. Баха е бил министър на петрола, по-късно посланик в Канада по време на управлението на Салех. Баха е от южната провинция Хадрамут и вероятно ще защити политическия съюз между севера и юга.
Следователно може да се твърди, че назначението на Баха е първа стъпка към политически компромис в Йемен с изтласкването встрани на Хади. Стъпката също така съдържа силно послание към хути и лоялните към Салех, че макар кралството да е особено сериозно решено да възстанови сигурността в Йемен и да бъде прекратен конфликтът хути-Салех, саудитците все още се надяват да постигнат стабилно политическо решение.
Въпросът е дали Йемен може да избегне превръщането си в провалена държава и да изпадне в състояние на кървава гражданска война. Предпазливо оптимистичният отговор би могъл да е „Да“.
Йемен винаги е притежавал изключителни политически и социални умения за оцеляване. Въпреки че е бедна африканска държава, страната има богата култура и традиции за разрешаване на конфликти и политическо посредничество. Не за първи път йеменците виждат своята страна разтърсвана от конфликт, на което отговарят с търсене на политически решения.
Въпреки продължаващите въздушни удари и нарастващия брой цивилни жертви, Йемен никога не е изживявал обстоятелства като масово измиране от глад или трагедия на геноцид. Дори когато хути влязоха в Сана през септември 2014 г. те не се държаха като повечето бунтовнически групировки в развиващите страни, изживяващи военен конфликт или гражданска война.
Малко вероятно е Йемен да се превърне в своего рода Сирия, Ирак или Сомалия. Във всички граждански войни в страната в миналото – от 60-те до 90-те години на миналия век – бяха постигани определени форми на политическо помирение, което рядко е успешно в други страни. Политическата и военна враждебност никога не са били постоянни в Йемен.
При това съвпадение на обстоятелствата Саудитска Арабия трябва да разбере, че както хути, така и лоялистите на Салех са важни политически играчи, които не могат да бъдат отстранени от политическия контекст на Йемен. Това не означава, че Салех, неговите синове и племенници и Абдел-Малик ал-Хути трябва да бъдат включени като част от всяка бъдеща политическа формула. Има широко разпространен гняв срещу тях и доколкото тяхното отсъствие от политическото ръководство на Йемен би могло да е от значение, техните последователи и присъединилите се към тях политически организации като Генералния народен конгрес на Салех трябва непременно да бъдат включени в бъдещите политически процеси.
Краят на сегашната война в Йемен може да настъпи по-бързо и на по-ниска цена, отколкото който и да е някога е очаквал. /БГНЕС