Когато кандидатствате за работа, в повечето случаи фирмата – работодател изисква автобиография и мотивационно писмо. По този начин, работодателят се запознава с вашия професионален опит, класификация, умения, лични качества и мотивировка. За да направите добро впечатление и за да ви поканят за интервю, ви прилагам няколко основни напътствия, които е желателно да спазвате, когато пишете своята автобиография:
Избягвайте основни грешки. Всяка правописна грешка, злоупотреба с граматика, фактическа грешка или лошо използване на думата ще доведе до незабавно отхвърляне. Основният смисъл е да обръщате внимание към детайлите.
Следвайте указанията. Подавайте заявленията до правилния имейл адрес с правилната сюжетната линия.
Прикрепете всички необходими документи в исканите файлови формати.
Много често заявленията се изпращат по електронна поща, но с грешен имейл адрес, без приложено мотивационно писмо или кандидатите просто дават своите телефонни номера с искане да им се обадят, изпращат се повредени прикачени файлове или с грешни файлови формати. Много често документите се поддават късно – няколко дни след крайния срок.
Най-добрите кандидати показват най-добрите си черти чрез своята автобиография, любима книга или чрез качеството на писане на самите документи. Дори не е необходимо да пишат, че имат организационни умения, самото прилагане на документите го доказва.
Има кандидати, които казват, че са с креативно мислене и след това продължават като пишат сиви, скучни мотивационни писма, които звучат точно като всички останали. Както и кандидати, които пишат, че обичат изследванена сериозни интелектуални теми и след това не изброяват нищо друго, освен книги фантастика в любимия си списък с книги. Както и кандидати, които пишат, че са организирани и обръщат внимание на детайлите и пак те имат неорганизирани автобиографии и пропускат форматирането в приложените файлове.
Ако наистина са креативни и проактивни, те прикрепят препоръки от предишни работодатели, въпреки че в повечето случаи няма това изискване.
Също така много важно е кандидатите да покажат истински страстен интерес към позицията за която канидатстват, както и че това е нещото, с което искат да се занимават.
И не на последно място: