Бисер Манолов, www.bissermanolov.com
Има ли по-точен индикатор за състоянието на глобалната икономика от цената на петрола? На пръв поглед този въпрос изглежда до известна степен лаически, но това е само на пръв поглед. Защо го задавам? Цените на акциите са в небесата, цените на държавните дългове са в небесата, цената на долара спрямо основните валути – също, а цената на черното злато пада, и то с бясна скорост. Макроикономистите силно залитат в обяснението си, че в края на краищата всичко опира до търсенето и предлагането. Като цяло е възможно да става въпрос и за съвсем различен прочит на случващото се.
Според анализатора от Global Macro Investor Раул Пол вероятността цената на долара да се повиши спрямо текущите нива е абсолютно реална. Той счита, че това ще провокира нов спад в цените на петрола. Прогнозата е за достигане на цени от 40 долара за барел (159 л) в средносрочен план. Това, разбира се, звучи твърде екстремално, но може би някои пазарни участници си спомнят за цени на петрола от не чак толкова далечното минало от 10 долара за барел. За първи път от четири години насам цените на суровия петрол от типа „Брент“ доближиха нивото от 80 долара за барел. Според споменатия по-горе анализатор ситуацията в момента твърде много
наподобява на тази от периода 1980-1990 година
когато сривът на петрола доведе до тежко състояние икономиките на развиващите се пазари. Аз лично не споделям тази екстремална теза и ще поясня защо.
Както всички знаем, една от причините за спадащите цени на петрола е бумът на добив на шистов газ в Щатите. Според Международната енергийна агенция IEA ниските цени на петрола ще повлияят съществено и в разработването на нови находища в САЩ. Според анализа инвестициите в сектора ще намалеят с 10% през 2015 година. През последната година американците са увеличили дневното си производство с 1 милион барела. Прогнозите са, че през 2015 година ще имаме допълнително производство от 963 хиляди барела дневно. Според изпълнителната директорка на IЕА Мария ван дер Ховен 98% от производителите на петрол в САЩ по неконвенционален начин имат нетна производствена цена на добива от 80 долара за барел. Казано с други думи, под тази цена те ще работят на загуба. Това обаче, от друга страна, би трябвало значително да стимулира потреблението. От агенцията предвиждат, че през 2040 година световното дневно потребление на петрол ще нарасне до 104 милиона барела. В момента глобалното дневно потребление варира около 90 милиона барела. Най-голямо увеличение на потреблението ще има при природния газ, където се очаква почти двоен ръст до 2040 година.
Най-критична в този момент е ролята на ОПЕК
Според Гари Рос от Pira Energy Group, компания, която консултира най-големите производителки в света, има пълен разнобой между страните членки на организацията. Като основен негативен фактор той посочва поведението на Саудитска Арабия. Според последните статистически данни саудитците нямат абсолютно никакво намерение да намалят петролните си доставки за Азия. Това става точно в момента, когато Китай потребява дизелово гориво на най-ниските си нива от последните няколко години. Допълнително масло в огъня наля Катар. Петролният министър на кралството официално оповести, че те нямат абсолютно никакво намерение да намалят добива си. Между другото от Pira Energy Group прогнозираха, че краят на спада на цените на петрола се очертава да бъде в края на лятото, а както всички виждаме, тази прогноза се оказа грешна.
Петролният пазар се намира във фаза на тотален дисбаланс. Русия традиционно не коментира цената на петрола, а и липсва категорично точна информация за обема на производството й. Безспорно е обаче, че текущите нива на цените на петрола тотално объркват приходната част на бюджета й. Получава се нещо като омагьосан кръг – колкото повече спада цената, толкова повече трябва да се увеличат добиваните количества с цел запълване на бюджетните дупки. Руската икономика е тотално доларизирана и единственото позитивно в случая е, че доларът ще повишава стойността си.
Какво означава написаното дотук за България?
Видим спад в цените на петролните продукти няма да бъде забелязан, тъй като силният долар до някаква степен ще компенсира намалението на цените на черното злато на международните пазари. Парадоксалното обаче е, че при повишаване на цените на петрола промяната на цените за крайните клиенти се отразява мигновено. Какво да се прави, това е „грозният“ прочит на пазарната икономика. Нещо повече, ако цената на петрола се забави около нивото от 80 долара за барел, а доларът продължи своя възходящ тренд, нищо чудно крайните потребители да бъдат неприятно сюрпризирани с нови, по-високи цени до Нова година.
Китай видимо забавя икономическия си растеж. Япония е в икономическа стагнация от тридесет години. САЩ са си самодостатъчни като производители, а Европа е затънала в блатото на икономическата безизходица. От тази гледна точка 2015 г. се очертава като поредната трудна година за петролния бизнес като цяло. Най-парадоксалното е, че на стоковите борси търговците на финансови инструменти продължават да купуват фючърсни контракти на петрол, което
прави ситуацията трудно предсказуема
Всички знаем, че в дългосрочен план цената на петрола ще се повишава заради намаляващите запаси и растящото потребление, но тази стратегия в краткосрочен план не работи. Много от по-малките компании, които добиват петрол, вече започнаха да фалират. Големите традиционно ще оцелеят. Впрочем според един от анализаторите падащите цени на петрола са изкуствено поддържани от големите играчи точно с тази цел – да се разчисти пазарът от малките. Ако е така, сме преки наблюдатели на опит за картелиране в глобален план, но както всички знаем, в глобален план няма кой да съди картелите.