Александър Николов
За пореден път знайни и незнайни анализатори бистрят вида и състава на бъдещата управленска коалиция. Дясна, лява, голяма… Каква ли ще бъде? И защо почти няма значение? Ето трите широко дискутирани варианта.
Дясна (дясноцентристка) коалиция
Невъзможна. Нито ГЕРБ, нито РБ, още по-малко ПФ могат да бъдат определени като десни партии. Ако първите две можем все пак да ги приравним към дясното поради липса на истинско такова и заради членството им в ЕНП, то за т.нар. патриоти това ще граничи с абсурда. Но пък от друга страна Ангел Джамбазки е в една група с консерваторите на Камерън. С други думи каквито ни либералите, такива ни и консерваторите… И сякаш това е вариантът най-малко зло сред много най-малки злини. И той се получи от факта, че всеки гласувал го направи с ясното съзнание, че не избира най-доброто, а най-малкото зло според него.
Лявоцентристка коалиция
Тук по принцип влизат социалисти и либерали, но двете ни леви партии (БСП и АБВ) са точно толкова леви, колкото десните ни са десни. Тоест клонящо към нула. Лявото я кара на носталгията по соца, така както дясното го държи онова прочуто „Времето е наше“ и прословутия антикомунизъм. И едното, и другото са обречени в 21 век, който скоро се надяваме най-накрая да дойде и по нашите земи. А за либералите какво да кажем. Пеевски е либерал, колкото Бареков е консерватор.
Голяма коалиция
Да не забравим да кажем: Като в Гееерманиииииия. Само дето Бойко Борисов не е Меркел.
И точно тук е големия проблем. За съставяне на стабилно правителство трябват предвидими и принципни партньори. Каквито сред 8-те партии и коалиции липсват.
Има две псевдодесни формации, две псевдолеви, две „патриотични“, каквото и да значи това, ДПС и Бареков, които е още по-неясно какви са, което ги прави нежелан партньор.
Колкото до предвидимостта, тя просто липсва. Поради факта, че единствената цел на 99% от 240-те в НС е „да ги показват в телевизора“. А ако имаш една и съща, непроменена и принципна позиция по един въпрос, просто ставаш безинтересен на публиката. Затова смяната на мнение между две студия сутрин е задължителна, мнението никога не трябва да бъде еднакво вечерта и на следващата сутрин, а лидерите на партиите вече си общуват не чрез медиите директно, а чрез ‘написа в социалната мрежа’. Бойко Борисов, Радан Кънев, Кристиян Вигенин и т.н. вече ‘изригват’ по-често в новинарските заглавия от Николета, Венета Райкова и Валери Божинов. А статусите са ред сълзи, ред рози, ред късане на ризи в името на каузата.
И докато държанието на политиците ни е като на футболисти от Серия Цъ и фолкзвезди без албум от 2006, то стабилно правителство няма как да се получи. Защото затова трябват ясни приоритети и конкретни цели. Различни от ‘ххх гостува утре в 8:00 по бтв/нова’.
Нерде Ямбол, нерде Меркел.