От няколко дни във Facebook върви кампания #моите3причини. Избрахме някои от тях.
Христо Христев
Тъй като да бъдеш гражданин на свободно общество, означава да имаш oтговорност към това, което се случва в него, ще споделя моите три причини да гласувам на 25 май. Ще гласувам, защото вярвам, че Обедина Европа е едно от най-вдъхновяващите достижения в историята на човека и защото разбирам, че само заедно можем да съхраним Европа такава, каквато я харесваме, място на порядъка, основан на хуманността, солидарността и зачитането на човешката личност. Ще гласувам, защото искам да бъда свободен в Европа, но не искам да си тръгвам от България! Ще гласувам, защото знам, че ако си остана вкъщи, ще подкрепя статуквото на мафията, която е оплела цялата държава и изсмуква живите сили на страната ни, на всички нас!
Ивет Добромирова
Водя неравна битка с цветята у дома. винаги е било така. От малка. Неравна е, защото е със самата мен всъщност. Оказва се, че забравям да ги поливам и те умират. Приемам ги за даденост. От тях се уча, че когато приемеш нещо за даденост то умира. а се нуждаят от толкова малко. Така е с всичко.
Отношенията между хората умират, когато ги приемеш за даденост и спреш да обръщаш внимание на малките детайли в теб и в другия, които правят голямата разлика.
Обществото умира, когато го приемеш за даденост и спреш да обръщаш внимание на малките неща, които са всъщност в твоя свят и ти в него и които правят голямата разлика.
Демокрацията умира, когато я приемеш за даденост.
Затова аз ще гласувам. защото малките неща правят голямата разлика. и отивам да полея цветята.
Аделина Марини
Откакто съм в София постоянно ме питат за кого ще гласувам и дали ще гласувам. Доста често чувам в София призиви гласувайте, гласувайте, много е важно и така нататък. Разбира се, че е важно, но много по-важно от това да гласуваме е да знаем за кого и защо ще гласуваме. Да знаем дали тези, които искат да гласуваме за тях ни уважават и знаят защо бихме избрали тях. Много е важно когато има толкова много отвратени от политиката и политиците хора, които са изгубили доверие в изборния процес като основен стълб на демокрацията (но не единствен впрочем) да направят необходимото, за да го възвърнат. Също толкова важно е човек да не прави компромис с това, в което вярва, само защото е възможно да спечелят лошите. Компромис с доверието на никаква цена. Аз не се женя за човека Х, който пие и играе хазарт, защото съществува възможността да попадна на човек, който бие, ако ме разбирате. Смятам, че е неуважително към индивидуалните свободи и права да се вменява вина, че ето, защото не гласувахте, стана това и това, защото, припомням, гласуването е право, а не задължение. То е и избор също така. Ето ги и моите три причини:
1. Ще гласувам, защото най-сетне имам възможност да „надскоча“ българската политическа среда и да се възползвам от това, че съм гражданин на ЕС. Регистрирана съм в избирателните списъци в Хърватия и ще гласувам за хърватска листа.
2. Избрала съм си евродепутат, за когото нямам абсолютно никакви съмнения, че заслужава доверието ми и който има каузи, които подкрепям с две ръце. Освен това е човек, който е готов в името на каузата да работи и с „вражеската партия“, въпреки недоволството на партийното ръководство
3. Ще гласувам на евроизборите, защото те са за хората, които ще работят в Европарламента, а не за политическите сили, които искат да оцелеят на националния фронт.
Иван Бондоков
1. Аз гласувам винаги. И сега ще го направя с всичката възможна разумност, информираност и отговорност.
2. Изборите не са само избор, те са и задължение.Всеки ден правим стотици избори. Всичко се свежда до правилно или не. Но поне избираме. Поне заставаме зад една или друга опция.
3. Гласувам с мисълта за детето си.Работя с мисълта за детето си. Вървя по избран от мене път с мисълта за поколенията ни. Да делегираш власт е част от осъзнатата роля, която всеки един от нас има в това общество.
Димо Господинов
Като изключим клишетата, има една единствена причина, поради която може да решиш да гласуваш:
1. Осъзнал си своя и публичния интерес и смяташ, че, грубо казано, европейските институции могат да ти помогнат те да се случат. На базата на това правиш рационален избор на твой представител в ЕП и упражняваш даденото ти право на глас.
За когото тази причина не съществува, по-добре да не гласува. Злоупотреба с право е когато го упражняваш, без да имаш интерес. А „удар във въздуха“ е когато упражняването на правото ти няма да доведе до резултат, защото предметът му е невъзможен. Като например – да гласуваш на европейски избори по вътрешнополитически съображения: защото искаш по-голяма пенсия, за да накажеш „комунистите“, за да получиш таблет и прочее неща, които представителите ти в ЕП не могат да изпълнят.
Популизма и недоразумения като Бареков са резултат от нерационално гласуване. Бъдете рационални.