Масаж на бебето

| от |

Калинка Михайлова през последните 10 години работи в банка, където се занимава с обучение на служители.kalinka mihailova Води многобройни семинари за продуктови обучения и т.нар. soft skills знания, а също така провежда онлайн обучения. Самата тя става отново ученичка, когато излиза по майчинство. Присъства на множество лекции и курсове за настоящи и бъдещи родители, прочита солидно количество литература за отглеждането и възпитанието на деца. Обогатява придобитите знания ежедневно в отлеждането на своето малко дете, а практиката е най-добрия учител. В поредица от статии споделя своя опит в полза на младите майки.

Още от Калинка Михайлова


Човешките същества се раждат по-слабо развити в сравнение с други видове бозайници. Например на животните им трябва обикновено няколко минути, за да почнат да ходят, докато на човешкото бебе му трябва около година. Малкото човече не може да се преобърне от едната на другата си страна поне до четвърти – пети месец, движенията му са много ограничени поне до шести – седми месец, когато започва да се учи да пълзи. Масажът на бебето е точно толкова нужен, колкото и на човек, който е лежащо болен, обездвижен, поради някаква травма или друго. Ако на последния не се прави физиотерапия, то неговото възстановяване ще е по-бавно. Масажът стимулира мускулите, които не се използват и задвижва лимфоотока. Полезен е за правилното развитие на костите, ставите, сухожилията. Не на последно място масажът на малкото бебе е още едно свидетелство за обич, всяка ласка стимулира не само физическото, но и умственото развитие. Времето за масаж е време и за закаляване и за общуване с малкото човече, бебетата истински се наслаждават на тези моменти.

В статията за къпане на бебето, говорихме за мазането му след баня с бебешко олио, тази процедура продължава да се прави с месеци след раждането, а времето след нея е най-подходящо да направите и масажа. Бебето вече се е отпуснало от банята, кожата е чиста и омазнена, стаята е приятно затоплена. През първия месец от раждането мазането с бебешко олио е напълно достатъчно, бебето е толкова крехко и малко, а кожата му е толкова деликатна, че правене на допълнителен масаж е трудно. Погалващите движения, докато го мажете, са достатъчни за отпускане на хипертонуса, характерен за новородените. Освен това през първия месец бебето свиква с това да стои голичко по-дълго време и да бъде докосвано и милвано. Първоначално може да се чувства уязвимо, когато е голичко, постепенно това време от деня става все по-приятно и бебето не иска да свършва.

След като сте подсушили бебенцето след къпане и сте намазали цялото тяло с бебешко олио (без косата и лицето) започнете масажа.

Ръчички: Вземете ръчичката на бебето все едно ще му целувате ръка. Правете поглаждащи движения с ръка, като започнете от китката към рамото – едно поглаждане от вътрешната част, едно от външната на ръката. Това, както и всички следващи движения се повтаря три – четири пъти. Следва масаж на пръстчетата на ръчичката – прави се с палец, от вътрешната част на дланта, като движението е от дланта към върха на всяко пръстче. След това от обратната страна на дланта поглаждащи движения с палец от основата на пръстчетата към китката. Следва правене на „гривнички” – с палец и показалец обхващате ръчичката и с леко стискане правим гривнички от китката до рамото през два-три сантиметра (избягват се всички стави, там не се стиска). Правим същото с другата ръчичка.

Гърдички: Слагаме длани на гърдите и ги придвижваме настрани с поглаждащи движения (без натиск). Леко слизаме надолу до края на ребрата. След това правим противоположно движение – от страните към гръдната кост събираме длани.

Коремче: С пръсти правим кръгово движение по посока на часовниковата стрелка – от шест часа до шест часа. Това се прави за задвижване на перисталтиката, за изхвърляне на излишните газове и помага при колики. С показалец и среден пръст на едната ръка правим черти на коремчето отгоре надолу, като пръстите са разтворени на около три-четири сантиметра и така пъпчето остава между пръстите.

Паласки и кръстче: Бебето продължава да е по гръбче. Масажираме паласките с цели длани, като движенията са напред – назад противоположни с двете ръце и подобни на лъскане на обувки. След това промушваме ръце под бебето и от средата на кръстчето (от двете страни на гръбнака) придвижваме пръсти по цялата талия към коремчето (накрая се получава плескане с ръце пред пъпчето).

Крачета: Свиваме ръка в юмрук и с кокалчетата правим движения нагоре-надолу по цялото стъпало на бебенцето. Придържаме крачето с другата ръка. Следва очертаване на контура на стъпалото с палец – от палчето надолу, през петичката и към малкото пръстче. Отгоре на стъпалото, подобно на това, което правихме на ръчичките, с нашия палец масажираме от основата на пръстчетата към глезена. Следва поглаждане с цяла длан на цялото краче – от глезена нагоре – отпред, отзад, последователно общо четири пъти. Правим гривнички на цялото краче – от глезена до горе, като избягваме ставите. Повтаряме процедурата с другото краче.

Пощипваме нежно цялото телце отпред и обръщаме бебето по коремче.

Гръбче: Поглаждаме цялото тяло с цели длани отгоре-надолу и после нагоре с обратното на дланите – като вълни. Следва масаж с пръстите от гръбнака настрани, като се слиза надолу до края на ребрата, върху бъбреците не. И след това събиращо движение от страни към гръбнака. Не се масажира върху гръбнака. Следва правене на черти от двете страни на гръбнака от горе до долу. Това става с две ръце, съответно с показалец и среден пръст събрани. По двете успоредни линии, които сме направили отстрани на гръбнака, този път с пръстите на едната ръка (показалец и среден) правим въртеливи движения и се придвижваме надолу успоредно на гръбнака, като се получава спирала от движенията ни.

Дупе: С цели ръце или само с пръсти правим кръгови движения на бузките на дупето, като с дясната е по посока на часовниковата стрелка, а с лявата е обратно на часовниковата стрелка. Следва размачкване на дупенцето, пощипване и пак кръгови движения.

С обратната страна на пръстите правим нежно барабанене по телцето, докато детето лежи по коремче и пак по цялото телце леко нежно пощипване, все едно минава пеперуда.

Този масаж продължава до седмия месец на детето, когато то вече почва да става по-подвижно и постепенно масажът се измества от правене на упражнения. Упражненията започват още когато детето е на два месеца и постепенно се увеличават, като се добавят нови, според възрастта. Има едно упражнения, което може да започне да се прави още когато детето е на един месец. Както лежи по гръб му свиваме крачетата в колената към коремчето. Пръстите ни са на тазобедрените стави, палците между коленцата. В това положение крачетата се разтварят настрани като жабче, докъдето бебето позволи. Упражнението се повтаря три – четири пъти. Така се прави масаж на тазобедрената става за профилактика на луксация. През следващите месеци се добавят нови упражнения, като те е най-добре да се правят, когато на бебето му се играе, в светлата част на деня, не е необходимо да е вечер след баня.