Кварталът на екстремистите

| от chronicle.bg, по BBC |

На около 5 километра западно от брюкселския „Гран Плас“ се намира квартал, отдалечен от магазините за шоколад и кафенетата, символизиращи туристическия център на града.

Моленбеек – Сен-Жан е гъсто населен район, в който безработицата е висока. Децата играят на зелените площи, заобиколени от изрисувани с графити стени, а зад цветните фасади на магазините, цари бедност.

Населението се мени, но някои семейства са успели да се установят трайно там. Майките с бебешки колички са обичайна гледка, а сред смесването на културите има голяма мюсюлманска общност.

Атаките в Париж поставиха брюкселското предградие Моленбеек под светлините на прожекторите. Белгийските власти проведоха редица операции, претърсвайки квартала за заподозрени, които се предполага, че живеят в района. Двама от арестуваните при тези акции получиха обвинения в тероризъм.

Моленбеек е описван като рай за джихадистите, но за някои от жителите му, това не е справедливо определение.

Собственикът на ресторант в района Дердаби Набил казва, че редовните му клиенти идват от над 30 различни държави, но живеят в хармония в този край на Брюксел.

Той е бил на работа по време на първата полицейска акция след атаката в Париж.

„Имаше много полиция и много оръжия. За първи път виждаме нещо подобно”, казва той. Набил подчертава, че обикновено няма проблеми в квартала.

Въпреки това Моленбеек е свързан и с други случаи на екстремизъм. Кварталът беше претърсван и по време на антитерористичните операции в Белгия, проведени след атентата в Charlie Hebdo.

Заподозрян в опит за атака в експресен влак между Белгия и Франция също е отсядал при сестра си в Моленбеек, а французин, обвинен за атаката над Еврейския музей в Брюксел, е прекарал известно време в квартала.

Населението на Моленбеек е смесено. Там живеят хиляди имигранти, като половината от тях са мюсюлмани. На някои места мюсюлманите са дори до 70-80 на 100 от живущите.

Именно това създава капсулирана общност, която прави мястото удобно скривалище за терористи.

Белгийският вътрешен министър Ян Ямбон призна, че висок процент от тези, които напускат Белгия, за да се присъединят към „Ислямска държава”, идват от този район, и обеща да го „прочисти”.

„Броят на хората, които заминават за Сирия, е намалял. Но тези, които отиват, идват от Моленбеек и Брюксел”, каза той.

Други обаче твърдят, че етикети като „развъдник на екстремисти” са преувеличени.

За мнозина, въпреки проблемите, Моленбеек е дом и не искат действията на единици да опетнят завинаги цялата общност.

 
 
Коментарите са изключени за Кварталът на екстремистите