Благовеста Кенарова, (https://blogovesta.wordpress.com)
Като труп на удавник казусът КТБ отново изплува на повърхността на политическия живот в България. Политиците ни напомниха безапелационно за него с аргумента, че държавата, т.е. ние, трябва да си върнем откраднатите милиарди. Това можело да се случи само и единствено, ако се прекрои законът за банковата несъстоятелност по техен тертип. И колкото по-бързо стане това, толкова по-добре, шумно настоява новосформиралото се мнозинство от 100% от народните представители с „говорител“ Мая Манолова. Такъв респектиращ консенсус и такава трогателна грижа за народа не е имало от времето на Тодор Живков. Народните избраници не за пръв път говорят ангро. Фактът, че не познават финансовите закони и правила или не ги признават, за съжаление не е изненада за никого. И още нещо много притеснително има по казуса КТБ – няма разделение на властите. Бойко Борисов авторитетно може да опровергае това и да обясни на народа как стоят нещата. Както вече обясни каква е разликата между „синдик“ и „квестор“, така, че всички да го разберат и да им олекне – няма да ги краде един и същи човек.
Консенсусното предложение за изменение на закона за банковата несъстоятелност е все още само политическо говорене. Никъде към днешна дата (14.03.2015) няма публикуван за публичен достъп подобен проект, който да запознае обществеността и да я убеди в добруването, което той ще ѝ донесе. Няма съмнение, че такъв ще има и ще бъде внесен в парламента още на 16.03.2015. Няма съмнение и кои ще бъдат вносителите – 100% от народните представители. Не се намери нито един „луд“ сред тях, който да попита къде точно е публикуван този консенсусен проекто-закон и защо се налагат каквито и да е промени в тази посока. Ако има проблем по казуса КТБ, то той не е в законодателството, а в неговото спазване. Официалните институции доказано се провалиха и сега се опитват с политически трикове това да бъде забравено завинаги.
Повече от 10 месеца се разиграва срамна сцена във връзка с казуса КТБ. „Актьорите“, които се провалиха и за чиято бездарна игра ние платихме милиарди са:
В „помощ“ им бяха:
Председател:
Членове (могат да бъдат разпределени в три групи):
1-ва група- членове на комисията по бюджет и финанси, без налична информация за професионален опит в банковата сфера
2-ра група – без налична информация за професионален опит в банковата сфера
3-та група – „гордост“ за всяко Народно събрание, с „богат“ парламентарен и политически опит в областта на икономиката/финансите, членове на комисията по бюджет и финанси
Едва ли 43-тото Народно събрание с този „капацитет“ и политическа воля ще отговори на очакванията на гражданите за разрешаване на казуса КТБ. Неопроверганият факт, че през 2000г. акционерният капитал на КТБ, почти 100% собственост на държавната Булбанк е бил прехвърлен на 11 офшорни дружества без яснота за крайните им собственици, обяснява пълния политически консенсус за прикриване на тази криминална сага.
Казусът КТБ продължава да е отворен за поставените от гражданите въпроси:
Времето заличава следите на злоупотребите в КТБ. Предложението за изменение на закона за банковата несъстоятелност е още един опит в тази посока. Опит да се върже воденичен камък за трупа на КТБ, за да потъне той отново в дълбините все едно никога нищо не се е случвало.