Женската стигма върху канадския министър

| от |

Когато Фьодор Достоевски е написал, че „Красотата ще спаси света“, той едва ли е имал предвид красотата на „Мис Свят“. Нито тази на най-обсъждания премиер в момента – канадецът Джъстин Трюдо.

Сини очи, кестеняви къдрици, 188 см висок, Джъстин Трюдо спокойно може да присвои титлата на френския крал Филип IV, наричан Красивия.

Макар да обра лаврите на династията си, обществото и партията, 43-годишният атлетичен министър-председател не успя да угоди на критиците. Ще трябва тепърва да се сблъска с основните проблеми на новото време, сред които са сексизма и дискриминацията.

Оказва се, че самият той става жертва на това, на което са подлагани всички красиви жени с власт – те са подценявани в строгото патриархално общество, където тяхната роля е по-скоро на красиво украшение. Така премиерът на Канада, бидейки красив мъж, който защитава жените и определя себе си като феминист, излиза от идеята за „мъжественост“ и се превръща мишена заради каузата, която защитава. А именно – заявката му да осигури за жените 50% от местата в кабинета. Големите политици откровено се подиграха, коментирайки „красивата“ му коса в предизборните си клипове. Но който се смее последен, се смее най -добре и 37% от избирателите на Трюдо са именно жени.

С категоричните си позиции по въпросите за свободното носене на бурки на обществени места, незабавната легализация на марихуаната и приемането на 25 хиляди бежанци Трюдо доказа, че политическата му кариера не е само по наследство. Макар отгледан предимно от майка си, както сам споделя, той е достоен син на политическата легенда Пиер Елиот Трюдо, който превръща Канада в двуезична държава.

Минути, след като стана ясно, че Трюдо Красивия е новият държавен глава на Канада, започнаха да се цитират психологически изследвания, как видиш ли, хората не гласували рационално, а емоционално. Явно един политик не може да бъде и красив, и умен едновременно. Да не говорим за всичко, което се изписа за личния му живот, сексуалната ориентация и татусите му – от политик той беше сведен до рок звезда, която може да привлича внимание, но не и да върши работа. Кандидатурата му е била издигната, защото е красив и това е най-добрият ПР избор. Хайде стига…

Този модел на отношение не е нов. Когато Колинда Грабар Китарович бе избрана за президент Хърватия, онези, които дне критикуват избора на Трюдо на база външен вид, одобрително цъкаха с език, а мъжете не затвориха очи за формите й. Имаше коментари, че някои спели пред компютрите си, вторачени във фотосесията по бански на държавния глава.

По същия начин критиците занемяха и пред евродепутата Ева Каили от Гърция, и пред екзотичната японска общественичка Юри Фуджикава. Мария Росария Карфаня със сигурност спря дъха им, а полякинята, която се кандидатира за президент, Магдалена Огурек се засели за дълго в сънищата на избирателите. Но жените са свикнали с обществените предразсъдъци и на пръв поглед красотата им носи повече плюсове, отколкото минуси. За да преодолее тези обществени предразсъдъци премиерът Джъстин Трюдо също ще трябва да покаже, че красивият мъж не е задължително негоден да управлява.

Джъстин Трюдо едва ли е издигнат като кандидатура заради едните сини очи. Неговото кариерно развитие е резултат и от много други фактори.

Той не просто спечели изборите, а обърна закостенялото мислене на канадските избиратели, които поддържаха консерваторите в продължение на 10 години. Конкурентите подцениха „неопитното красиво момче“, което не е готово да стане министър-председател.

Но именно той, а не те, ветераните в политиката успя да убеди избирателите, че може да донесе истинска промяна. Благодарение на умерената позиция по време на изборните дебати и чувството за хумор, с което Трюдо приемаше закачките на съперниците си, накараха избирателите да се замислят дали именно той, самият жертва на консерваторските изборни закачки, не е единственият път към промяната.

Образът на либерала бе подхранен и от легендата, че президентът на САЩ Ричард Никсън е прогнозирал премиерския му пост на гала вечеря в Отава. „Искам да вдигна тост за бъдещия премиер Джъстин Пиер Трюдо“, казал Никсън на баща му.

Трюдо печели симпатиите на избирателите си с разтърсващата реч по време на погребението на баща си, след което влиза остро в канадския политически свят с либералните си обещания да легализира марихуаната по модела на Колорадо, да разреши бурките на обществени места и да не следва социалните политики на предшественика си Стивън Харпър.

Достоен син на баща си, според анализаторите, които припомнят че навремето Пиер Трюдо декриминализира абортите, хомосексуалността и разводите в името на свещения човешки избор.

Позициите на канадеца са стабилни обратнопропорционално на треперещите колене на щастливите му поддръжнички, които успяха да стиснат ръката му в изборната нощ. Това, че Трюдо е харизматичен и артистичен, е само екстра добавка.

Красотата няма да спаси света, докато всички затварят очи и се убеждават, че тя на всяка цена има свой антипод, скрит под обвивката.

В галерията може да разгледате и най-горещите мъже и жени в политиката пред последното десетилетие

 
 
Коментарите са изключени за Женската стигма върху канадския министър