Антонина Тодорова
Летим към Берлин по повод рожденият ден на мъжа ми. Не бях ходила дотогава в Германия, но съм слушала много от него – живял е дълги години в Западната част. Все хубави неща.
Първото ми впечатление не беше Германията, за която бях чувала. Определено не е моят град. Единствено музеите и зоологичаската градина смекчиха негативния нюанс. Знаем историята на Берлинската стена и жестокостта около нея, която е пропила всяко кътче на града. Енергията е мрачна, (поне аз така я усетих), но стила е арт и хората също. Въпреки това, за мен лъхаше мрачност и негативизъм. Видях всички раси, но най – малко немци. Мръсно е. Именно контрастът между историческите сгради и съвременната архитектура, между традицията и модерността придават уникален облик на града. Но все още съществуват панелките, напомнящи за Източна Германия и крайните ни квартали. Не е топъл, като асмосфера град, напротив.
Берлин е град на изкуствата, на творците и на музеите. Над 170 музея, сред които световно известният Островен музей (Museumsinsel), разкриват съкровища от цял свят. Известни оркестри, като международно признатата Берлинска филхармония, и трите големи оперни театри с вълнуващи оперни и балетни постановки превръщат Берлин в невероятен център за любителите на класиката от цял свят. Множество театри, вариетета, ревю-театри и кабарета предлагат забавления за всеки вкус.
Но да разкажа за малкото, което видях. Зоологическата градина в Берлин (Zoologischer Garten Berlin) се намира на Hardenbergplatz 8 и е най – старата зоологическа градина в Германия. Отворена е през 1844г. и е разположена на площ от 350 декара. В нея има над 15 000 вида животни, която всъщност представлява най – обширната колекция животински видове в света. Зоологическата градина и аквариума имат над 3 млн. посетители всяка година и си сътрудничат на научно ниво с много и различни университети и изследователски институции. Някои от животните там се отглеждат до определена възраст и след това се пускат на свобода.
Изключително красив беше танцът на влюбените видри:
Аквариумът беше уникален, след него Берлин стана доста по-красив:
Разходка в центъра премина през: Площад „Потсдамер” (Potsdamer Platz)
Телевизионната кула (Fernsehturm) и Площад „Александър” (Alexanderplatz)
Моста на река Шпрее
И разбира се, Сградата на Райхстага. Тук заседава парламентът или Бундестага на Германия. От купола на сградата се разкрива красива гледка към града, а вътре зад стъклените му стени ще видите фотографска изложба, разказваща историята на Райхстага. Не можах да вляза. Безплатно е, с предварително записани часове.
Берлинската катедрала (Berliner Dom) е енорийска църква на прускоуниатската Евангелистка църква на Берлин, Бранденбург и Силезийска Горна Лужица, разположена в централната част на град Берлин в Германия. Въпреки наименованието си, в действителност църквата не е катедрална. Тя е внушителна базилика позната още с името „Протестант Св.Петър“. Съвременната сграда е построена през 1894-1905 година в неоренесансов стил по проект на архитектите Юлиус и Ото Рашдорф. Централният купол е разрушен по време на Втората световна война, след края на която е заменен с временна конструкция. Съвременния си вид, сградата придобива след продължителна реконструкция в периода 1967-1993 година. От куполът на катедралата се открива невероятна гледка. За да стигнете до там, обаче, ще минете през 270 стъпала. За разлика от други катедрали, стълбите към купола са широки и има много места за почивка. По пътя нагоре, на стените има интересни исторически фотографии и модели, които можете да разглеждате. От историческо значение е и криптата, намираща се в катедралата. Там се съхраняват около 80 саркофага на Пруски кралски особи.
Брандебургската врата символ на Берлин и Германия.
Построена е в периода 1789 – 1791 година по идеен проект на Карл Ланганс в стил класицизъм. Като прототип при изграждането на Бранденбургската врата, служи пропилея на Атинския акропол на Древна Гърция. Бранденбургската врата е единствената съхранила се от т.нар. градски порти на германската столица, като първоначалното ѝ име е Портата на света.
Берлинската стена (Berliner Mauer) служи за граница между Западен Берлин и Германската демократична република от 13 август 1961 до 9 ноември 1989 г., отделяща западната от източната част на град Берлин и останалата част от територията на ГДР. Берлинската стена става един от най – известните символи на Студената война. При опит да преминат стената загиват между 136 и 245 граждани на ГДР, бягащи на Запад. Един от музеите, които успяхме да посетим е Checkpoint Charlie Museum, който се намира на пропусквателния пункт Checkpoint Charliе. Ако не си рабрал за какво иде реч досега, там е мястото, което направо те разбива. Бедно бих описала чуството, останало ми от там, но показвам снимки в галерията.
Природонаучния музеи, не беше също лош. Залата със лъскавите полускъпоценни камъни ме грабна. Също и огромното помещение със запазените видове животни в епруветки.
Музеят за Модерни изкуства – любим, потресаващ, задължителен. Залите са пълни с откачени клипове, съпроводени от психо музика, разтърсват. Доста впечатляващи неща…
За съжаление, не успяхме да посетим другите музеи, като например на Филмовото изкуство и фотографията, Еротичният музей, Музея на музикалните инструменти (Musikinstrumenten Museum), а защо не и Музеят на кърито и вурста, Музей на нечуваните неща, Музей на буквите, Музей на захарта…., но за радост, чакат си ме там.