Камерън предупреждава за втора глобална катастрофа

| от |

Патрик Уинтър, материалът е публикуван във в. „Гардиън“

Британският премиер Дейвид Камерън отправи остро послание, че „светят червени предупредителни светлини за глобалната икономика“, също както когато финансовата криза постави света на колене преди 6 години.

По време на срещата на Г-20 в Бризбейн, Австралия,той заяви, че в момента „има опасен риск от нестабилност и несигурност“, който поставя възстановяването на Великобритания под голям въпрос. Камерън добави, че забавянето в еврозоната вече оказва влияние върху британския износ и производство.

Предупрежденията му идват дни, след като директорът на Английската централна банка Марк Карни зави, че призракът на стагнацията дебне в Европа. Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард в Бризбейн изрази страха си, че големите дългове, ниския растеж и безработицата може да се превърнат в „новото нормално в Европа“.

Камерън прие по-мрачен тон преди есенното изявление на министъра на финансите на 3 декември, когато службата за бюджетна отговорност ще направи нови прогнози за растеж и ще представи влиянието върху публичните финанси. „Еврозоната е на ръба на вероятна трета рецесия, има висока безработица, спад на растежа и реален риск от спад на цените“, пише Камерън. „Нововъзникващите пазарни икономики, които са двигателят на растежа в ранните етапи на възстановяването, сега се забавят. Въпреки напредъка в (търговските преговори през 2013 г.) в Бали, преговорите за световната търговия са в застой, а епидемията от Ебола, конфликтът в Близкия изток и незаконните действия на Русия в Украйна подхранват нестабилността и несигурността“, пише той.

Акцентът върху потенциалните опасности, отразява притесненията на Камерън – подчертани на разговорите по време на Г-20 – за степента, до която Великобритания може да се отдели от наближаващите икономически бури.

В политически план консерваторите смятат, че акцентът върху рисковете пред Великобритания ще накара неспокойните гласоподаватели да се ужасят от това да предадат крехката икономика на относително неопитните лейбъристи. Проведени наскоро проучвания разглеждат икономическия спад като въпрос за гласоподавателите, отчасти защото се смята, че възстановяването е подсигурено, което води до поставянето на въпроси като здравеопазването и стандарта на живот, застъпени от лейбъристите.

Предвид растежа на Германия от само 0,1% през третото тримесечие, икономиката на еврозоната изглежда колеблива.

Проучване на Европейската централна банка (ЕЦБ) показва, че инфлацията ще остане на тревожно ниски нива, преди лекото покачване догодина. Годишният процент на инфлация в еврозоната през октомври е близък до най-ниската стойност от 0,4% за 5-годишен период. Банката предвижда 0,5% за 2014 г. – много под целта от почти 2%. ЕС се намира на един-два кръга от санкции, с които ще тласне Русия към дълбока рецесия като наказание за намесата й в Украйна, което бе отбелязано в Бризбейн от руския президент Владимир Путин.

Камерън подчертава, че отдръпването от света и налагането на допълнителни данъци и взимането на заеми изглежда като лесно решение, но ще бъде само повторение на грешките от миналото. Според него комюникето на Г-20 потвърждава решението на Великобритания да използва финансовата политика в подкрепа на растежа и няма да се колебае относно политиката за изплащане на държавния дълг.

Срещата на върха, която не мина без противоречия относно Украйна и допълнителна помощ за борбата с ебола и климатичните промени, бе приветствана като „уикенд на напредъка“ от австралийския премиер Тони Абът. Той заяви, че групата на водещите държави е успяла да „смени предавката“ като от позиция на съчувствие се премина към една проактивна позиция за събитията по света.

Световните лидери обещаха 800 отделни мерки с цел повишаване на общия икономически растеж с още 2,1% над сегашното ниво до 2018 г. в сравнение с 2013 г. Според МВФ и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) това ще добави повече от 2 трилиона щатски долара и милиони работни места към глобалната икономика. Голяма част от растежа ще дойде от инвестиции в инфраструктурата и навлизането на още 100 милиона жена в работната сила.

Нито един от ангажиментите не е задължителен за националните правителства, затова се появиха и скептичните мнения дали планът за действие от Бризбейн ще може да има трансформиращия ефект, за който обещава. Според Камерън ако обещанията се спазят, това ще означава, че Австралия и Нова Зеландия ще се присъединят към световната икономика. Той заяви, че в Г-20 има доверие, тъй като групата показа, че е ефективна настоявайки за реформи в миналото, за да постигне стабилност на банките.

Британският премиер каза, че Г-20 предприе нови стъпки срещу избягването на корпоративни данъци, като посочи, че 92 данъчни институции вече си сътрудничат помежду си като споделят информация, която ще позволи на страните от Г-20 да получат още 32 милиарда долара от събрани данъци. „Това не е някакъв мистериозен сух и прашен предмет“, каза Камерън в края на пресконференцията. „Колкото повече можем да направим, за да накараме големите корпорации да плащат данъците си правилно, толкова по-малко данъци ще има за трудолюбивите хора, които искам да имат повече спестени пари, които да харчат както те намерят за добре“, добави той.

„Твърде много световни лидери изглежда смятат, че всякакви работни места ще свършат работа, когато всъщност трябва да мислят за сигурността и качеството на тези работни места. Въпросът за почасовата работа и несигурността на пазара на труда се разпространява по света“, твърди Франсис О`Грейди, генерален секретар на Конгреса на британските профсъюзи.

„Дейвид Камерън твърди, че неговата политика работи, макар че дори сър Джон Мейджър признава, че повечето хора все още не усещат възстановяването“, казва Крис Лесли, генерален секретар в сянка на британското Министерство на финансите. „При неговото управление работещите хора получават 1600 паунда по-малко за една година, кредитирането значително нарасна тази година, а износът спадна под нивата на нашите конкуренти. Дейвид Камерън трябва да прави опити да засили растежа и да гарантира, че работещите хора най-накрая ще имат полза от това, а не да се оправдава за слабия растеж“, добавя той. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Камерън предупреждава за втора глобална катастрофа