Как се прави кампания for populists

| от |

Александър Николов

Сега да не вземе да се обиди някой. Populist не е обидна дума. С обидно значение я използват само тези, които не го могат и то защото завиждат. Не всеки може да е народен човек, популярен, къпещ се в народната любов. Ако обаче сте такъв, ето няколко съвета за бъдещата ви предизборна кампания.

1. Кръстете партията на себе си. Форца Силвио например звучи гордо. Но дори да не сте се сетили за това, важното е всички да знаят, че партията – това сте вие. Че тези хора, вашите кандидат-кметове, депутати и министри, са тук благодарение на вас, че вие сте ги открили като Менделеев Менделеевата таблица, вие сте ги създали като Лафонтен Басните на Лафонтен и трябва ясно да се знае кой командва. Ако има съмнение организирайте им един-два трудови дни. Да почистят градския парк, да засадят някое дръвче… Само внимавайте да не попрекалите и да ги пратите на борба с Ислямска държава, че резервната скамейка дълга, ама…

2. Нужда от програма нямате, защото държавните решения зависят от настроението, в което сте се събудили, но понеже трябва да се знае кой командва, а и е хубаво вашите експерти да не губят форма, ги съберете да напишат една програма. Тъкмо ще се хвалите, че сте първи, вашата е най-хубава и с други думи сте номер едно. Абе има някакви либерали с програма, ама електората им не може да я прочете, социалистите не само, че не изпълняват своята, а направо работят по вашата, а разни там други даже не им работи сайта. За да ги е яд пуснете на вашия сайт директно излъчване, направете youtube канал и направо ще ударите в земята дори националните телевизии, които засега са открили само Facebook и толкова му се радват, че…

3. Колко е добре с вас начело на държавата всички знаят, но хората оценяват нещо като го загубят. Така че се заемете да им обясните колко е страшно без вас. То финансово-икономическа криза, петролен недостиг, режим на тока, слънчево време веднъж в годината, слаба реколта на лавандулата и захарното цвекло, свински грип, птичи грип, морска болест, ебола, Карл Май е изгубил вдъхновение за нови книги, току виж и с Орхан Памук се случи същото и Вазов отдавна както не е писал, едни Графа, Веско Маринов и Фики не стигат… Така че да мислят с главите си, ама не много, че…

4. Вие сте номер едно. Обаче жентълменски подчертавайте някакви заслуги на тези преди вас. Царя, Тодор Живков, Горбачов, Стефан Стамболов, хан Аспарух, Карл Велики, Филип Хубави, Кралица Виктория, Де Гол и Ангела Меркел имат там някакви заслуги за страната и/или Европа. Можете да споменавате и Костов, и Хелмут Кол, но внимателно и от време на време подчертавайте, че те и доста злини са правили.

5. Мача на Джокович, резултата на Рома-Ювентус и победата на Реал Мадрид са важни теми. 90% от българите се радват на Гришо, 85% на Кобрата, 75% на Станка и 2/3 на Лудогорец, докато около 10% се интересуват от данъци. Същото е положението в Италия, Франция или Белгия. Кво кат няма кой да събира боклука в Неапол, като Наполи играе в ШЛ. Франция може да е номер едно по безработица, обаче Les Bleus са били номер едно 1998! А в Белгия даже не знаят, че си нямат правителство…

6. Важно е да се знае, че сте като околните. Ако влезете в БАН ще сте най-умен там, ако обаче сте в селското читалище сте си прост човек от народа. И знаете как се садят картофи, но и поговорки на латиница…

7. Много добре знаете какво искат да кажат конкурентите ви, обаче така можете да се направите на неразбрал, че и тях да объркате какво са искали да кажат. Много важно качество. Така поне не ви се налага да спорите често. То защо изобщо трябва да се спори. Знае се кой е прав. Виж преговорите са хубаво нещо. Трябва по-често да събирате разни хора да преговарят как точно да стигнат до съгласие с вас.

Това е, от повече нямате нужда, щото вие вашето сте го направили, вашия процент е ясен и пак ще биете. Ако и другите правеха така избирателната активност щеше да е по-висока. Ама за какво да им обяснявате математиката, като за математика Нобел няма, ще трябва книга да се пише. Синовете на Великата мечка май не е съвсем довършена, защото Винету не се появява никъде… А тая мечка колко па да е велика без него.

Другата седмица Как се прави кампания for liberals, риторически алегорична метафора е това последното.

 
 
Коментарите са изключени за Как се прави кампания for populists