Катя Михайлова
Всеки от нас, поне веднъж в живота си е изпадал в ситуация, в която търси работа.
Намирането на работа е един изключително сложен и отговорен процес, който до голяма степен се контролира и зависи единствено от вас.
Основни фактори при избора на подходящата дейност е, на първо място да бъдете наясно, с какво точно искате да се занимавате, за да се чувствате най-добре, какво точно би Ви задоволило най-много, както и да си дадете реална представа за това, какви са Вашите възможности, умения и класификации и да установите можете ли Вие с този опит да вършите това, което истински желаете. В случай, че е необходимо подобряване на знанията Ви и Вашите умения, записвате необходимите квалификационни курсове и обучения. Когато имате необходимите опит и познания, Ви предлагам 20 основни стъпки за намиране на подходяща работа, чрез които да се позиционирате по-добре на пазара на труда и да увеличите шансовете си многократно:
1. Определяне на конкретни цели и изготвяне на планове за действие.
Най-важното при планирането е, винаги да имате ясна представа за това, каква работа търсите и как да я намерите. Набелязвате си компаниите, които бихте искали да станат Ваши работодатели, както и позициите, за които искате да кандидатствате. Параметрите трябва да бъдат точни и ясни, в това число трябва да имате набелязан и краен срок за изпълнение.
2. Изготвяте мотивационно писмо и професионална автобиография, в която сте описали всички предишни местоработи, с подробно описание на заеманите в тях позиции и извършвани дейности. По този начин ще предоставите на работодателя, пълната представа за Вашия опит и познания и ще увеличите ефективността при срещата за интервю.
3. Намерете препоръки от предишни Ваши работодатели, които също приложете към горепосочените документи.
4. След като сте подготвили пълният набор от документи, потърсете информация за обявените работни места в компаниите, в които желаете да кандидатствате. Това може да стане като се абонирате в онлайн страниците на компаниите или като ги посетите на място. Абонирайки се, Вие ежедневно ще получавате актуална информация за предлаганите нови работни места.
5. За да намерите подходяща работа е необходимо също така всеки ден да проследявате обявените работни места, чрез сайтове и вестници.
6. Друг канал за намиране на работа е чрез приятели и познати, срещите с хора играят важна роля в търсенето на работа.
7. Изпращайте Вашата автобиография само на обявените работни места, към които Вие наистина проявявате интерес.
8. Регистрирайте се в сайтове, предоставящи възможности за създаване на делови контакти.
9. Бъдете активната страна и упорито следвайте набелязаните цели. Записвайте обявите, за които кандидатствате.
10. Когато Ви поканят на интервю, бъдете точни и винаги спазвайте поетите ангажименти.
11. При среща с интервюиращите-поздравете, ръкувайте се и се представете по име.
12. Усмихвайте се. Истинската усмивка озарява цялото лице. Очите Ви показват истинските Ви чувства към хората, затова усмивката в тях доказва Вашата искреност.
13. Координирайте Вашите жестове, изражение на лицето, мигане, изрази и знакови думи. Говорете разбираемо, използвайте учтиви форми, стойката и тялото влияе също на гласа. Избягвайте изрази, в които има отрицание. Те Ви създават имидж на човек, който се противи на всякакви нововъведения и е негативно настроен. Мрачните изрази и думи настройват събеседника Ви песимистично, предизвикват опасения. Реакцията може да е обратна на това, което очаквате.
14. Поведението, облеклото и външния вид трябва да бъдат съобразени с работната среда, защото човек има само една възможност да направи добро първо впечатление. Работодателите Ви преценяват още на първата среща за Вашата благонадежност и способности. Лошият външен вид може да навреди на доверието към Вас. Ключовата дума при облеклото е „подходящо“. Не се обличайте неофициално, когато работата Ви изисква по-официално облекло и не слагайте костюм и вратовръзка, ако сте в неофициална обстановка. Ако не сте уверени в избора си, ориентирайте се по това как се обличат хората в тази професия, които имат успех.
15. Бъдете спокойни и уверени, говорете с подходящия тон, не говорете монотонно и безизразно, модулирайте гласа си, нека гласа ви има живец-използвайте различна височина тон и скорост при разговора, бъдете естествени.
16. Изслушвайте добре отсрещната страна, поддържайте зрителен контакт.
17. Обяснявайте подробно, какво е било до момента естеството Ви на работа.
18. Задавайте отворени въпроси, за да получите възможно най-много информация. Не задавайте враждебни въпроси, освен ако не искате да предизвикате спор. Не задавайте въпроси, които поставят под съмнение почтеността на другата страна.
19. Покажете активност, заинтересованост и желание за работа.
20. Бъдете учтиви, уважавайте хората пред Вас и го показвайте. Тогава ще започнат да Ви харесват още повече.
Спазвайки тези основни препоръки и напътствия, Вие ще имате успех и много скоро ще получите желаната от Вас работа.
И най-важното:
Вярвайте с цялото си сърце, че ще получите желаната работа. Забравете за страховете си-дали…, ако… Когато човек знае какво иска и има вяра цялата Вселена му съдейства. Затова вяра и позитивизъм…и ако нещо не се получава, то е или защото не сте повярвали достатъчно или защото Вселената има други по-добри планове за вас.