Откъдето и да го погледнем, всички са победители, както обикновено. Само БСП не толкова, но и там оставките винаги са спорен въпрос, понеже, както знаем от Станишев, бягството от отговорност в партията минава само през Европейския парламент.
Лани Бойко Борисов се посмя на ефекта „15/15“, който прати Момчил Неков е Европарламента миналата година, но същия ефект ли, дефект ли, размести и листите с общински съветници на ГЕРБ.
Невалидните бюлетини станаха най-нормалното явление на вота, както и купуването на гласове, стига да няма камери и репортери – полицията, както се оказа, не пречи.
Можеше да липсва предизборна кампания, но със сигурност не липсваха забавни ситуации. Да вземем например Ботевград – мястото, което празнува с хоро на площада, след като ГДБОП спечели изборите. И не, в случая абревиатурата не е на дирекцията за борба с организираната престъпност, а на “Гражданско движение за ботевградски обществен просперитет“. То детронира Георги Георгиев – кметът, обвиняван за злоупотреби с пари на общината, известен като баща на „Малката тухла“ Даниел Георгиев – и двамата бяха отлъчени от ГЕРБ.
В Ботевград и друг изборен трик беляза неделния ден – кафе с ресто 50 лева. Нещо като инициативата с висящо кафе, само дето този, които го пие получава 50 лева, за да увисне с гласа си в полза на конкретен кандидат.
Купуването на гласове обаче стигна до нови висоти, след като стана ясно, че в Хасково се купуват гласове с фалшиви банкноти – представете си изненадата на онези, които са се оказали излъгани в опита си да излъжат системата с продаване на глас.
В Пазарджик схемата беше друга – досегашният кмет Тодор Попов, който отново си спечели кметското място, въпреки атаката с дронове, които заснеха супер скъпия му дом, беше дублиран. Опонент със същото име беше инсталиран на изборите, за да разсейва гласовете. Макар че Попов-2 се затруднява да изпише името си правилно, той отдаде слабото си представяне на подвеждане по „оня другия Попов“.
Сигурно най-голямата тръпка от изборната вечер на втори тур обаче може да си остане „фотофинишът“ – общините, в които положението беше на кантар до самия край на изборния ден. Пловдив, Добрич и Враца се превърнаха в градове на неограничените възможности, а социолозите променяха прогнозата си на всеки кръгъл час в полза на единия или другия кандидат, докато на сутринта вече не бяха постигнали единодушие, благодарение на броенето на ЦИК.
И за финал – добре че премиерът „подари“ кметското място в Плевен на Реформаторския блок, че да има и тема на разговор за след вота. Не за това как се „подарява“ кмет на избори, а за „смирението“ във властта, където всички трябва да си се извинят и така до следващия вот.