Бисер Манолов, www.bissermanolov.com
Не трябва да сте професионален финансов анализатор, за да стигнете до извода, че цената на една стока се повишава в глобален план, когато Китай започне да я купува. Спомням си за онзи прословут виц, в който се говори, че цената на месото на световните пазари се е повишила двойно, когато китайците започнали да използват ориза само като гарнитура към основното ястие. Подивелият долар разбива съня на финансистите. Фондовият пазар се е извисил на исторически най-високите си нива и това започва да замирисва все повече на балон пред пръсване. Цените на държавните облигации предлагат на инвеститорите нулева доходност и те продължават да ги купуват като за последно. Интересно ми е, ако сте човек, който тепърва се опитва да инвестира своите пари, към какви активи ще се насочите? Да, централните банки продължават да печатат пари, сякаш са си поставили за задача да запълнят с въпросните хартийки Марианската падина. На този фон алтернативите за инвестиране изглеждат изключително лимитирани.
Според анализ от последните дни на австралийската банка ANZ (Australia & New Zealand Banking Group Ltd.) потреблението на злато в Азия до 2030 г. ще се удвои.
Индия и Китай потребяват една трета от световното производство
на злато за ювелирната промишленост. Търсенето на злато през 2030 г. от този регион ще достигне до 5000 тона годишно при текущо ниво на потребление 2500 тона. Споменавам тези данни, защото през последните дни благородният метал се търгува близо до най-ниските си стойности от 2010 г. досега – 1150 долара за тройунция (31,1 г). Само да припомня, че исторически най-високата си стойност златото достигна през 2011 г. – 1921 долара за тройунция. За много от анализаторите ситуацията в момента твърде много прилича на случващото се през далечната 1980 г. По същия начин през този период имахме тотална хегемония на долара, което провокира 60% спад в цените на златото. Има обаче едно съществено изключение и това е „спящата“ китайска икономика. Съществува едно златно правило, което по-консервативните портфолио мениджъри спазват, и то е: „Винаги дръж 10% от активите си в злато.“ Нарастването на доходите на средната класа в Азия няма как да не повлияе на цените на благородния метал. По същия начин стои въпросът и с поведението на централните банки. През 2014 г. те са добавили 477,2 тона злато към своите резерви, което представлява второто по големина годишно увеличение за последните 50 години. Тази информация бе публикувана от базирания в Лондон World Gold Council (Световен съвет за златото). Не трябва да се правят грешни изводи, че централните банки по принцип непрекъснато купуват злато. В периода 1980-2000 г. те бяха нетно най-големите продавачи на злато на борсата, а не самите производители. Спомням си, че даже в един момент Германската централна банка почти се отрече от златото като част от валутните си резерви,
което доведе до паническа разпродажба
на злато. Цената му тогава трайно се намести под нивото 300 долара за тройунция. От произведеното през 2014 г. злато 12% е намерило пристан в трезорите на централните банки на Китай, Индия, Индонезия, Япония, Южна Корея, Малайзия, Филипините, Тайланд и Виетнам. Тази информация е изключително полезна, защото става ясно, че в бъдеще Европа и Америка ще играят все по-малка роля при определяне на цената на златото. Да, Китай купува злато и това е изключително коректен сигнал, че към настоящия момент такъв вид инвестиция истински си заслужава в дългосрочен план.
Анализаторите на ANZ прогнозират, че в рамките на следващите години цената на златото ще се повиши до 2000 долара за тройунция. Даже се намеква и за потенциал до 2500 долара за тройунция. Към днешна дата това представлява повече от двойно увеличение. Трябва да се отбележи обаче, че по време на дълговата криза в Европа и цената на златото, и цената на долара се повишаваха успоредно. Жълтият метал много скоро ще се възползва и от глобалната политическа нестабилност. Няма друг финансов актив, който да е желан повече от златото от страна на инвеститорите при глобални политически сътресения.
Има още нещо, което е изключително важно за бъдещето на жълтия метал. Все повече сред инвеститорите надделява идеята, че Китай ще
отвори напълно финансовия си пазар
Това се налага от обективни вътрешни причини. Бумът на чуждестранни инвестиции в Китай отдавна е минало. В този ред на мисли китайското правителство е притиснато до стената да отвори финансовия си пазар точно с цел стимулирането им. Убеден съм, че в момента, когато тази идея стане факт, ще видим минимум 15-20% ръст на цената на златото в рамките на два месеца. Китайците няма да купуват долари, а злато и сребро. В това не трябва да има абсолютно никакво съмнение.
В доклада на борсата за търговия на злато в Шанхай е публикувано, че за последните седмици има значителен дисбаланс между търсенето и предлагането на физическо злато. За специалистите това означава, че златото може би се намира на своите ценови дъна в момента. Специалистите, които се занимават с търговия на злато, знаят, че предстои промяна на методологията, която се прилага при определяне на фиксинга на златото в Лондон. Фиксингът на златото се използва за преоценка на резервите на централните банки в края на всеки работен ден. Той е абсолютно идентичен с фиксинга на валутите. Спомняте ли си обаче скандала за манипулацията на фиксинга на валутите, в който попаднаха най-големите европейски банки? В момента показателят на златото се определя от четири банки и мнозина търговци смятат, че има съществени манипулации. Преди да избухне скандал, подобен на този, който се разгоря с валутния фиксинг, от лондонската асоциация на търговците на злато решиха
предвидливо да сменят методологията
Твърде е вероятно при новата методология да бъдат включени и най-големите китайски банки. Този факт го споменавам единствено в подкрепа на тезата, че китайските финансови институции все повече ще доминират в процеса на ценообразуване на жълтия метал. Казано с други думи – купувайте злато сега. Играта на централните банки с ниските лихви ще продължи още максимум година-две. А след това? Това огромно количество новонапечатани пари ще доведе до връщане на инфлацията на международната сцена. Не трябва да се забравя и фактът, че златото има изключително популярен статут и той е на „най-добрата застраховка срещу инфлацията“. Повечето български банки предлагат инвестиционни сметки в злато и горещо ви препоръчвам при наличие на свободни пари да се възползвате от тази инвестиционна опция. Успех!