УНСС канят Николай Бареков, защото такива са идолите на децата ни, а колкото повече от децата ни отидат в УНСС, толкова повече пари ще му даде държавата.
За много хора бизнесът е непосилно вулгарен – затова и много хора са непосилно бедни.
Но това е положението. Нито ни е в задълженията, нито ни е в компетенциите да казваме на УНСС как да си въртят университета. А и докато храним събитието с емоциите си, то живее, сваля летвата на критерия за добре свършена работа и вдъхновява други глупости. Някакво момче от Студентския съвет на УНСС и председател на младежкото движение на „Гергьовден“ заплашвал с адвокати страница във фейсбук, заради публикуван ироничен колаж на постера за лекцията на Бареков. Това ще пренебрегнем като нелепо и трогателно натягане на малките лъвчета.
Интересно е все пак на какво Бареков може да научи децата – той е успял в своя бранш и е финансово обезпечен за цял живот. На нищо ново не може да научи студентите – те всичко вече си го знаят от чалгата.
Много по-интересно е останалите над 50 университета в България какви хора ще поканят, за да привлекат студенти. Или поне най-популярните.
Софийският университет като цяло кани доста приятни и разнообразни гости. Дойдат, поучат година-две и прекъснат…
Техническия университет може да очаква основателите на фирма „Top Innovation“, за да научат професори и студенти за историята и технологията на Соларния чадър, представен в Инкубатора на София Тех Парк.
Музикалната академия и в София, и в Пловдив трябва да покани творците от горепосочения стил музика. Хем децата да научат нещо, хем и те да видят какво е да бъдеш в Музикална академия.
Югозападен университет „Неофит Рилски“ няма нужда от гост-лектори. За да привлече младежи, той просто трябва да постави над вратите си надписа „Тук #Кой завърши право“.
Варненският свободен няма да кани никого. Те там хората си влизат и си излизат, както си искат.
Разбира се, НАТФИЗ също няма да кани никого. Там известните сами идват дори неканени. Не искаме да защитаваме Барека по никакъв повод, но поне той отива с покана в УНСС, а не като Сидеров в НАТФИЗ.
Общо взето настана време, в което университетите наистина подготвят за реалния живот – показват ти успелите хора. От Бареков има какво да се научи, както и от комунизма в СССР, от Ураганите в САЩ, от „Късното шоу на bTV“…