Глобалните последици от кризата с рублата

| от |

Жерар Веспер, La Tribune

През декември Русия се потопи във валутна и икономическа криза, която от 11 декември навлезе в нова системна фаза.

Първа фаза – украинската криза

Руската валута оставаше силна и поддържаше курс от 35-40 рубли за едно евро от началото на … 2005 г. Изключителна стабилност. Първите сеизмични вибрации се почувстваха в средата на миналата година, през юли, когато Москва започна да ожесточава тона успоредно с подготовката на Украйна да подпише споразумение за асоцииране с Европейския съюз в края на 2013 г.

Киев трябва да „помисли добре“, предупреждаваха в Москва. Това стана начало на едва прикрит натиск, но рублата тръгна нагоре и през август преодоля прага от 44 за евро. В края на годината събитията на Майдана, а след това и бягството на украинския президент Янукович в Москва доближиха курса на еврото до границата от 50 рубли. Руската валута оставаше в диапазона от 45-50 рубли за евро до средата на септември 2014, когато приключи първата фаза от девалвацията във връзка с украинската криза, и започна резкият спад под натиска на икономическите санкции на ЕС и САЩ.

Тези санкции се оказаха точечни и насочени срещу движението на хора и активи, а също така достъпа до капиталовия пазар на редица компании. Мерките бяха точечни и следователно не носеха системен характер и не носеха след себе си директни глобални отрицателни последици с удара по курса на рублата. Ставаше дума за икономически, а не за валутни санкции. Първата фаза с понижаването на рублата приключи и можеше да започне втората.

Втора фаза – понижаване на цените на петрола

Втората фаза на девалвацията започна с устойчивия спад на цените на петрола: в Русия се добиват 10 милиона барела дневно, които са основата на износа и главен източник за финансови постъпления.

Рублата раздели съдбата на барела и последва неговата отрицателна динамика. През октомври барелът загуби 10%, а рублата – 8%, през ноември – съответно 14% и 15%.

До 11 декември всичко следваше старата логика на понижаване на цената на петрола, която загуби за първите десет дни на месеца 12%, а рублата – 11%. Но с какво се отличава чак толкова много 11 декември? Какво се случи на тази дата? След като спря интервенциите още на 5 ноември Руската централна банка взе решение за увеличаване на лихвите по рефинансиране с 1% от 9,5% на 10,5%. Напълно безсмислена стъпка, защото такова скромно решение напълно не отговаря на мащабите на проблема. Отговорът не закъсня: за 4 дни рублата загуби 12%! Ако вземем стойността на еврото от 45 рубли на 1 януари 2014 г. и показателите за 15 декември от 78 рубли излиза, че руската валута е загубила през тази година 42% от стойността си!

Във вторник тя стигна до 100 рубли за евро, което е два пъти по-малко, отколкото на 1 януари!

Трета фаза – системна криза

Съвкупността от погрешни решения на 11 декември и нивото на обезценяване на валутата вкараха рублата в третата, системна фаза, когато една криза подхранва другата, реалността изчезва под натиска на психологията и страха, които обхващат цялата икономическа система.

Възникналата буря подкопава позициите на руската икономика за година напред и даже малко повече. Тази ситуация изискваше приемането на други валутни решения По тази причина на 15 декември в 23.00 часа Централната банка повиши ставката за рефинансиране до 17%!

Тази непредвидена от никой ситуация ще потопи Русия в икономическа криза вследствие на валутната криза, която на свой ред беше свързана с впечатляващия спад на петролните котировки. През 2013 обемът на вноса на индустриална и земеделска продукция е възлизал на 300 милиарда долара. Тя експортираше приблизително същата сума в нефтопродукти, само че сриналият се барел ще я ореже с 40%.

Последиците от кризата ще бъдат глобални

Никой не се съмнява, че ако досега риториката на Кремъл по отношение на украинската криза беше политическа, в бъдеще тя ще отчита икономическата и валутна криза, нанесла тежък удар по Русия. Как да се помогне на Крим и Донбас, ако рублата е загубила на 70% от стойността си? До момента политическата власт диктуваше своята воля над олигарсите, но икономическите механизми ще ги принудят да вземат отношение относно политиката на Кремъл… През 2014 и 2015 инфлацията ще бъде над 10%… На руснаците също ще им се наложи да плащат… Чакат ги няколко години обедняване…

Само за няколко седмици положението се промени коренно, а договорът на руското население с политическата власт може да се превърне в обект на обсъждания и промяна. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Глобалните последици от кризата с рублата