Гърция си играе на „сделка или не“

| от Бисер Манолов |

В момента Гърция прилича на кошер, в който на всеки ъгъл хората се гледат отчаяно и се питат: „Сделка или не?“ Както вече написах в предишния си коментар, сделка ще има в 12 и 5. Кризата в Гърция има две съставни части.

Първата е оставането й в еврозоната.

Какви са фактите? Самите гърци искат оставане в еврозоната, ЕК – също, а на всичкото отгоре няма технически механизъм, по който страната да бъде „изхвърлена“ от паричния съюз, без значение от изхода на преговорите с кредиторите. Изводът от горното е, че каквото и да стане в процеса на преговорите, Гърция ще остане в еврозоната. Това беше лесната част на прогнозата. Големият дебат обаче е по отношение на условията за отпускане на спасителните над 7 млрд. евро. СИРИЗА представи пред кредиторите новите си предложения в началото на седмицата. Добрата новина за южните ни съседи е, че според неназовани източници от Европейската комисия „това предложение е някаква база за евентуалното сключване на сделка“. Лошата – че гърците отново тикат напред „грешната сделка“. Според един от най-авторитетните финансови ежедневници „Уолстрийт джърнъл“ от централата на МВФ смятат, че не трябва да се забравя и без това изключително тежкото данъчно бреме за гръцкия бизнес.

Новото повишаване на данъците, което е основен акцент на новото гръцко предложение, ще доубие и без това крехкото състояние на гръцката икономика. От МВФ са категорични, че в основата на намаляването на разходите трябва да бъде пенсионната реформа. Разходите за пенсии надхвърлят 16% от брутния продукт на страната. По това перо Гърция е европейски „лидер“. Директните бюджетни разходи за пенсии надхвърлят 10% от БВП. От МВФ считат, че тези разходи спрямо БВП трябва да бъдат намалени с 1%, като същевременно бъдат защитени най-бедните пенсионери. Това е изключително разумно и приемливо предложение от страна на МВФ. В предложението на гръцкото правителство планираният ръст в приходната страна на бюджета ще бъде в размер на 7,9 млрд. евро, като 7,3 млрд. евро ще дойдат от увеличаване на данъците и социалните осигуровки.

Да, това ще доведе до временно закърпване на финансовото положение но кредиторите са категорични, че то няма да доведе до какъвто и да било устойчив растеж на приходната част на държавния бюджет. Кредиторите искат да видят истински бюджетни орязвания и план за приватизация. Във всяко „последно, последно…“ гръцко предложение точно това са липсващите елементи на пъзела. Само 8% от направените предложения са в посока орязване на разходите. Някак си не се получава. Премиерът Алексис Ципрас вече е в „устата на тигъра“. В случая няма абсолютно никакво значение точно кой ще бъде идентифициран като „тигър“ – коалиционните му партньори или кредиторите. Най-лявото крило на коалиционното правителство на Ципрас вече заплаши с напускане, ако премиерът на Гърция клекне пред условието на кредиторите за пенсионна реформа. От МВФ искат предложения, които са „приятелски“ за бизнеса, което не е случайно. Няма друг начин за връщане на страната на пътя на икономическия й растеж. Ясно е, че над 300 млрд. държавен дълг в края на краищата ще бъде върнат от бизнеса и населението, а не от гръцкото правителство.

Какво показва падежният календар на гръцкия държавен дълг? На 30 юни падежират, т.е. гръцкото правителство ще трябва да върне на кредиторите 1,55 млрд. евро към МВФ. На 10 юли падежират 2 млрд. евро към други притежатели на държавен дълг. На 13 юли падежират нови 452 милиона евро към МВФ. Както се казва „богат на разходи и беден на приходи“.

Във вторник Европейската централна банка увеличи финансовата подкрепа за гръцките банки за трети път в рамките на три дни. Изнервените гръцки вложители са теглили средно по 1 млрд. евро на ден през последната седмица. Истината е, че Европейската централна банка се явява почти единственият кредитор на банковия сектор без условия. Това е свръхотговорно поведение, тъй като се проявява в ситуация, когато все още не е подписан договор с кредиторите. Единственото ми обяснение за поведението на ЕЦБ е, че тя няма абсолютно никакво колебание по отношение оставането на Гърция в еврозоната.

Финансовите пазари – на база поведението им – като цяло бяха категорични, че сделка ще бъде подписана до края на работната седмица. От началото на седмицата германският борсов индекс повиши стойността си с над 3%. Акциите на гръцките банки се повишиха за първите три дни на седмицата средно с над 15%.

Според икономическия министър на Гърция Гиоргос Статакис в интервю пред гръцката Мега TV сделката щяла да бъде подписана още в четвъртък, но това не стана. Позицията на германското правителство обаче прогресивно се втвърдява. Според него сделката ще бъде представена в Бундестага само ако бъде подписана от гръцкото правителство без абсолютно никакви допълнителни условия. Явно от играта „последно, последно предложение“ на германците им писна.
Според лидера на гръцката комунистическа партия Димитрис Котсомбас: „Гръцкият народ не трябва да приема антидемократичния договор с ЕС. Поведението на ЕК и Германия е неприемливо. Предишните гръцки правителства също така имат вина.“

Проблемът е, че популистката политическа реторика има пребогата почва за растеж.

Населението е толкова изстрадало от обещания и емоции. Реалността обаче започва леко да си пробива път, тъй като стресът сред гърците е достигнал своя предел. Те осъзнават сериозността на въпроса: „Кое е по-добре за тях, „малка“ пенсия в размер на 700 евро или „голяма“ пенсия в драхми и колосални цени в магазините.“ Мисля, че за повечето поддръжници на СИРИЗА отговорът на този въпрос вече е ясен. Убеден съм, че болшинството от гърците тайно са кръстосали пръсти да бъде подписан договорът с кредиторите. Животът им няма да стане по-лесен, но със сигурност малко по-предсказуем. Ципрас вижда това в очите на съгражданите си и може би това ще бъде най-големият му мотив да подпише споразумението с кредиторите в 12 и пет. И накрая да завършим с едно мнение на Димитра Кавоукоролу, цитирано от „Уолстрийт джърнъл“, която има малък магазин за продажба на дрехи: „Нищо няма да се случи. Ще има сделка без значение какви ще бъдат условията по нея.“ Напълно съм съгласен с теб, Димит­ра.

Коментарът е публикуван на www.bissermanolov.com

 
 
Коментарите са изключени за Гърция си играе на „сделка или не“